Astım Hastalığının Tedavisi

ASTIM HASTALIĞI NEDİR?

Solunum yolların da gerçekleşen iltihaplanmalar ve daralmalar sonucunda ortaya çıkan rahatsızlığa astım adı verilmektedir. Hırıltı, öksürük, göğüste sıkışma hissi astımın beli başlı belirtileri arasında yer alır. Bu belirtilerin belirli bir zamanı yok ve genellikle nöbetler şeklinde gerçekleşmektedir. Soğuk algınlığının ilerlediği durumlarda ve alerjik rahatsızlıklar astım hastalığını tetikleyebiliyor. Astım hastalığının teşhis ve tedavisinde geç kalındığı takdirde belirtiler daha da sıklaşarak oldukça rahatsız edici durumlar ortaya çıkarabilir.

ASTIM HASTALIĞININ NEDENLERİ VE TEDAVİSİ

Aileden gelen kalıtsal faktörlerin yanı sıra çevresel faktörlerde astım hastalığının oluşmasında oldukça etkili bir rol oynar. Ailesinde astım olan bireyler bu rahatsızlığa daha yakındırlar. Mevsim değişiklikleri özellikle de soğuk hava astım atağının başlamasına yol açabilmekte. Astım hastalığında bronşlar daraldığı için en önemli belirti, nefes almada zorluk çekmektir. Diğer bir belirti de öksürüktür, özellikle gece veya sabaha karşı olan kuru ve oldukça inatçıdır. Astım ilerlediği durumlarda rahatsızlanan kişilerde morarma görülebilmektedir.

Astım hastalığının tanısının konması için bir doktora görünülmesi gerekmektedir. Solunum testi yapıldıktan sonra akciğerlerin ne kadar hava alıp verebildiğine bakılır ve akciğer filmi çekilerek teşhis konabilir. Alerjik rahatsızlığı olanlar astımdan korunmak için mutlaka bulundukları odayı havalandırmalı ve sürekli olarak temiz tutmalılar. Yatak odasında mevcut olan yatak kılıfları ve çarşaflar sürekli değiştirilmeli ve sık sık yıkanmalıdır. Sigara dumanı ve sigara içilen ortamlar astım hastaları için oldukça tehlikelidir. Astım, hayat boyu sürebilen bir hastalık olduğu için astım hastaları uygun tedavi yöntemi ve düzenli kontrollerle tamamen normal bir hayat sürebilirler. Astım hastalığının ilk aşamasında uygulanan tedavi yöntemi rahatlatıcılardır. Teşhis konduktan sonra uygulanmaya başlanır ilaç tedavisinde, hastada görülen şikâyetler yok edilir. Bir diğer tedavi yöntemi ise önleyicilerdir. Hastalığın ilerlemesi ve tedavinin geciktiği durumlarda uygulanan ilaç tedavisidir ve rahatlatıcılara oranla daha uzun süreli devam eden bir tedavi yöntemidir.

Acil ilaçlar ise, hastalığın oldukça ileri düzeye ulaştığı durumlarda uygulanılır. Hastalığın bu aşamasında astımlı kinin geçirdiği nöbetler oldukça sıklaşır ve bu noktada kullanılan ilaçlar nöbetleri sona erdirmek ve müdahale amaçlı kullanılır. Astım krizinde ve nefes darlığı şikâyetleri belirdiğinde kullanılması gereken ilaçların sürekli olarak hastanın yanında bulundurulması gerekmektedir. Yün, kuş tüyü ve pamuk yerine daha çok sentetik eşyalar tercih edilmelidir. Evde veya ofiste sık sık temizlik yapılmalı, odanın içindeki rutubet azaltılmalıdır. Evin içinde kesinlikle çiçek bulundurmamalıdır. Özellikle de astım hastaları evde hayvan beslememeliler. Açıkta gıda, bulaşık ve çöp tutmamalıdırlar. Astım hastaları kesinlikle hava kirliliği olan ortamlarda bulunmamalılar. Alerjisi olduğu bilenen alerjilerden kesinlikle uzak durulmalı, parfümlü sabun, şampuan veya losyon kullanımından kaçınılmalıdır. Astımlı hastanın odasının soğuk olmamasına dikkat edilmeli. Astım hastaları aşırı tuz ve alkolden uzak durmalıdırlar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir