Astım Hastalığı

Astım Nedir

Astım oldukça rahatsızlık ve sıkıntı yaratan bir çeşit rahatsızlık. Astım tedavisi yapılmazsa ve daha ileriki boyutlarda ciddi sıkıntılar oluşmasına neden olabilmektedir. Astım değişik şekillerde ve belirtilerde kendisini belli etmektedir. Bunlar arasında öksürük ve nefes alıp vermede yaşanılan sıkıntıdır. Genellikle astım oluşumun en tetikleyicilerinden olan alerjik etkenlerdir. Normal her insanda bile çeşitli tahriş edici özellikleri bulunan maddelere karşı nefes yollarında hafif bir sıkışma ve daralma gözlemlenebilir. Astımlı hastalarda ise bu tür sebeplere karşı verilen tepki daha da fazla ve etkilidir. Astımlı bir hastada akciğer fonksiyonlarının ölçülmesi gerekmektedir ki bu işlem doktor kontrolünde ve klinik bir ortamda yapılması gerekliliği vardır.

Astım Çeşitleri

Astımlı hastalarda günün her şartında oluşabilecek etkilere karşı oldukça fazla dikkat etmeleri gereksinimi oluşur kokulardan tutunda solunumu güçlendirecek ve rahatsızlık teşkil edecek her türlü fonksiyona karşı kendilerini korumak için gerekli bütün önlemleri almaları gereklidir. Kapalı ve havasız ortamlardan kendilerini uzak tutmaları gerekmektedir. Alerji özelliğini ortaya çıkararak tetikleyen mekanlarda astımlı hastalar bulunmamalıdırlar. Astımlı hastalarda tahriş ve sıkıntı oluşturacak faktörlere karşı aşırı bir hassasiyet bulunmasından dolayı bu kişilerde nefes alışında bir daralma ve sıkıntı gözlenir. Böylece astım hastalarında astım krizi yaşanabilme faktörü ortaya çıkar. Bu kriz esnasında akciğerlerdeki kanın oksijelenmesi ve karbondioksit gazının dışarı atılması oldukça yavaşladığından hastada morarma oluşumu gözlenir ve hasta nefes alıp vermede sıkıntı ve zorluk yaşamaktadır. Hırıltılı bir solunum gerçekleştirerek nefes alabilmek için büyük bir çaba sarf eder.

Astımın Tedavileri

Hasta bir rahatsızlık ve sıkıntı içerisinde mücadele eder. Astım krizi oluşmasını engelleyebilmek için kişinin kendini hazırlıklı ortamlarda bulundurması ve gerekli olan ilaçlarını yanında her daim bulundurması gerekliliği vardır. Astım krizini tetikleyen ve oluşumunu sağlayan sebepler olarak hava ve ortam olarak nitelendirebiliriz. Alerjik astım hastalığı bulunan kişilerde bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte oluşan tabiatın yarattığı etkilerden olan polenlerin oluşumu ve toz gibi faktörler oldukça etkileyici bir sebep oluşturmaktadır astım hastaları için. Bu gibi şartlarda gerekli olmadığı sürece bulunulmaması ya da bir maske ile hava alıp verişi sağlanmalıdır. Astım genellikle daha çok alerjik hastalıklara meyili olan kişilerde daha sıklıkla görülebilmektedir. Kişi alerji yapıcı maddelerle karşılaştığında ve gerekli tedbirleri almadığı sürece astım krizi ile sıklıkla karşı karşıya kalabilir. Ailesel ve genetik faktörler astım hastalığının oluşumunda etkendir.

Astım hastalığın ilk belirtilerinden olan nefes darlığı ve nefes sıkışıklığıdır. Daha çok astım hastaları nefes alış verişi sırasında güçlük ve sıkıntı yaşarlar. Kuru ve inatçı olan kısık bir öksürükle karşı karşıyadırlar ve boğazlarında bir kuruluk oluşmakta ve adeta boğazda bir tırmalama hissi yaşanmaktadır. Yapışkan, saydam bir balgamları bulunmakta ve bu balgamı çıkarmak için sıkıntı yaşamaktadırlar. Tedavi zorunluluğu ve gerekliliği bulunmaktadır. Astım krizi oluştuğunda nefes alışını kolaylaştıran solunum yollarını açan burun ve ağız spreylerinden yararlanılmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir