Astım Hastalığı Belirtileri

ASTIM HASTALIĞI

Astım hastalığına Türkiye’de oldukça sık rastlanmaktadır. Sigara dumanı, stres, kişinin alerjisinin bulunduğu etkene yoğun bir şekilde maruz bırakılması gibi faktörlerin tetikleyici olması halinde bünyenin tepki olarak bronşlarda daralma ve akabinde nefes darlığı ile ortaya çıkan kronik kalıcı bir solunum yolu hastalığı olan astım kişiye günlük yaşantısında bir hayli zorluk yaşatmaktadır. Hastalık belirtisi olarak öksürük, nefes alırken hışırtı hissedilmesi, balgam çıkarmada zorluk, nefes almada güçlük, göğüste hissedilen sıkışma hissi görülmektedir. Bu etkiler hastalığın derecesine göre yoğun olabildiği gibi hastalığın ilk aşamalarında daha az hissedilir olabilmektedir. Nefes alma zorluğu zamanla atak haline dönüşmektedir. Tedaviye düzenli devam etmeyen veya tedaviyi aksatan, süresini askıya alan hastalarda bu atakların sıklığı artmaktadır. Ülkelerin gelişmişliğine bağlı olarak astım belirtilerinin görülme olasılığı da artmaktadır.

ASTIM HASTALIĞI BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Astım için en büyük risk faktörü hava sirkülasyonu yetersiz büyük alışveriş merkezleri ve tozun yoğun olduğu diğer çevreler olmaktadır. Risk gruplarını ayıracak olursak bunu çevresel ve genetik olarak iki kısımda toplayabiliriz. Kişinin bir şeye alerjisinin olması genetik bir faktördür. Çevresel faktörler ise bu kadar basit değildir. Meslek hayatında maruz kaldığı toz, duman, kimyasal maddeler üst ve alt solunum yollarında enfeksiyonlara neden olmaktadır. Bunların tetiklediği nefes alma ile ilgili tüm zorluklar astım belirtilerine girmektedir.

Bebeklik çağında evde alınan tozlu havanın dışında bireyin gebelik sırasında annenin içtiği sigaradan yoğunluklu olarak etkilenmesi çocuklardaki astım hastalığını tetiklemektedir. Bu alerjen hassasiyeti sonucu oluşan hastalığı önlemek için içinde uzun süre kalınan odanın havalandırılmalı, halı yerine toz barındırmayan flexler tercih edilmeli, kullanılan yastık kılıflarını, nevresimleri sık sık değiştirmelidir. Sigara sadece astım için etken faktör değildir. Bağışıklık sistemini altüst eden sigaradan, dumanından uzak durmak gerekmektedir.

Astım hastalığına ilk teşhis konduğunda tercih edilen tedavi yöntemi ilaç yöntemidir. Tedavi ile teşhisin konduğu aşamaya göre hastalığı tamamen yok etmek veya ilerlemesini önlemek amaçlanır. Hastalığın belirti sıklığına göre ilaçların dozajı ayarlanır ve uzun süreçli bir tedavi başlar. İlerleyiş derecesine göre hasta, astım belirtilerinden tamamıyla kurtulabilmektedir.

Eğer hastalık tamamen kurtulma aşamasını geçmiş epey ilerlemişse tedavi süresi uzamaktadır. Hastalığın tamamen kronikleştiği ve kurtulmanın imkansızlaştığı durumda hasta yanında sürekli dolaştırdığı ilaçlarla bir nevi hastalığın emrine girmiş bulunur. Anında rahatlatıcı ilaçlarla nefes darlığı sorunu geriletilmeye çalışılmaktadır. Bu tedavide amaç hastalıktan kurtulmak yerine atakların sıklığını azaltmaktır. Bütün bunlara rağmen kendisinde astım belirtisi görülen kişi bunu kabullenmek yerine bir doktor kontrolünde ilaç tedavisine başlayıp eski sağlığına mümkün olan en yakın noktaya dönmek için çaba sarfetmelidir. Sigarayı hayatından mümkün olduğunca çabuk çıkarmalıdır. Dumanlı, kirli hava sahalarından uzak durmalıdır. Düzenli sporu hayatına sokmalı, günün belli saatlerinde sağlıklı yaşam koşuları yapmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir