Astım Belirtileri

Astım Tedavisi

Bronş kanallarına bağlı astım, bir diğer adıyla nefes darlığı rahatsızlığı – soluma güçlüğü, başlangıç olarak öksürük veya bazen de koyu kıvamlı balgam çıkarmayla oluşur. Astım, özellikle de astım başlangıcı “akut” olarak nitelendirilen süreçlerle tespit edilebilir. Bronş kanalları etrafındaki kasların yüksek gerilimi ve göğüs bölgesine yayılımı astım başlangıcının oluşmasına yol açar. Astım başlangıcı bazı dış ve iç sebepler dolayısıyla vuku bulur. Belirli bir organizmayla dışarıdan insan vücuduna  giren ve daha çok alerji durumunu niteleyen astım dış nedenlere bağlı astımı oluşturur. Hastanın vücudunda halihazırda bulunan hastalık nedenleri ise iç astımın tanımını oluşturmaktadır. Astım hastalarının neredeyse üçte birinde ruhsal olumsuzluklar hastalığın başlangıcını oluşturmaya yeterlidir. Bu duygusal ve ruhsal devinimler astım hastalığına zemin oluşturabilir ve hatta astım başlangıcı sürecini içsel tip astıma da dönüştürebilir.

Astım Hastalığı

Astım hastalığının insan yaşamının hangi dönemlerinde ortaya çıktığı konusu da hastalardan elde edilen istatistikler doğrultusunda belirlenmiştir. Astım bir insanın herhangi bir yaşında ortaya çıkma imkanı bulduğu gibi, istatistiklere dayanarak alınan veriler vakanın üçte birlik bir bölümünün ergenlik dönemi öncesi başladığı ve ileriki yaşlarda ivmesinin azaldığı yönündedir. Bir başka istatistik ise kent yaşamıyla taşra yaşamının oransal belirlemeleridir. Bu noktada tahmin edileceği gibi kırsal kesim hastalarının oranı kentlerde yaşayan topluluğa göre daha azdır.

Alerjik Astım

Yukarıda astım hastalığının gelişimini “akut” olarak nitelendirebileceğimizi söylemiştik. Astım nöbetleri birden, herhangi bir etkene bağlı kalmaksızın başlayabilir. Araştırmalardan elde edilen bir diğer bulgu da astım nöbeti öncesinde soğuk algınlığı belirtilerinin de görülebildiği konusudur. Diğer astım belirtilerini sıralamak gerekirse göğüs bölgesindeki ağrı, bronş kanallarında balgam, nefes darlığı gibi bulguları saymak yerinde olacaktır. Astım hastası nöbetler esnasında koku duyusunu yitirdiğini açıklar. Ancak astım nöbeti sonrası bu duyunun tekrar geri geldiği görülmektedir. Balgam maddesinin ortada olmadığı hırıltılı solunum, boğulma ve sıkışma hissiyatları da nöbet boyunca gözlenmiştir.

Bronşit Astım

Astım vakasının cereyan ediş süresi hastalara göre değişmektedir. Bu vaka hastanın birkaç dakikasından başlayarak birkaç saatini almaya kadar ilerleyen bir seyirdedir. Vakanın azalma seyrinde ise hastanın solunum açısından rahatladığı görülür. Kas gerginliği azalmıştır. Vakanın şiddetiyle hastanın yorgunluğu artış gösterir. Bu yorgunluğa eşlik eden bir düzeyde idrar yoğun ve açık renkli bir özellik gösterir.

Astım Bitkisel Tedavisi

Astım tedavisi bronş kanallarındaki kasılmayı gidermeye ve kanallardaki salgılanan maddelerin azaltmasına çaba harcayarak vaka sürecini denetlemeye yöneliktir. Astım hastasının hangi koşula bağlı olarak nöbet geçirdiği saptanarak, bu koşulların giderilmesi de tedavi amaçlarından bir diğeridir. Bu koşullar hastanın yaşam alanını oluşturuyor ve bir biçimde giderilemiyorsa hastanın ortam değişikliğinin kalıcı bir çözüm oluşturabilmekte olduğu araştırmalarla izlenmiştir. Diğer taraftan ruhsal ve psikolojik etkenlerinde bir biçimde tedavi kapsamına alınması astım hastası için yapıcı bir ortam oluşturur.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir