Astigmatizma Nedir?

Astigmatizma nedir, Astigmatizma nasıl olur, Astigmatizma belirtileri nelerdir ve Astigmatlı bir göz nasıl görür, tüm bu soruların cevabını uzman göz hekimlerinin yorumlarından derlediğimiz bilgilerle Astigmatla ilgili tüm gerçekleri gözler önüne seriyoruz. Göz içerisinde yer alan korneanın şekli sağlıklı bir insanda yuvarlıktır ve bu yuvarlaklığın olmaması durumunda göze giren ışık tek bir noktada odaklanamadığı için, bulanık ve çarpık görme problemi yaşanır. İşte bu soruna Astigmatizma nedir.

Astigmatizmanın nedeni, gözün arka kısmında bulunan retinaya korneanın yuvarlak olmamasından dolayı görüntülerin net düşmemesidir. Korneanın bu düzensiz ve çarpık durumu görüntülerin bir yönde toplanmamasına sebep olduğu için hastalar bulanık görürler. Genellikle doğuştan kaynaklanan bu sorun genetik bir göz bozukluğudur.

Astigmatizma belirtileri ise kişinin bulanık görmesi, baş ağrısı yaşaması, yorgunluk ve gözde gerginlik durumlarının ortaya çıkmasıdır. Kontakt lensle ya da gözlükle düzeltilmeyen sorunlarda hastalar bir ömür çarpık görmeye mahkumdur. Nadir olarak düşük astigmatizma sorunlarına rastlanır ve bu sorun için tedaviye gerek duyulmaz.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir