Astigmat

Astigmat Tedavisi

Gözlerimizde oluşan bir göz kusuru rahatsızlığıdır. Astigmatı bulunan kişilerde göz aynı düzeydeki bir cismi yatay ve dikey doğruları eşit ve birbiriyle orantılı bir şekilde kesinlikle göremez. Astigmat önemli bir göz kusuru değildir. Fakat astigmatı bulunan kişilerde görüş ayarlarında olumsuzluklar yaşamaktadırlar. Astigmatın belirlenmesi için mutlaka bir göz doktorunun tetkikinden geçilmesi ve astigmatın olup olmadığının belirlenmesi gereklidir.

Astigmat Testi

Gözümüzün saydam renkli iç tabakasında iki farklı meridyen bulunmaktadır. Bu meridyenlerden biri yatay şekilde diğeri ise dikey şekilde yer almaktadır. İki meridyenin ışığı kırma olayı farklı olmaları göze paralel olarak gelen ışınların bir noktada bir araya gelmesine olanak sağlamamaktadır. Bu nedenle de sarı lekede var olan resim bulanık olarak görülerek algılanmaktadır. Bizlerde işte görülen bu ışığı kırma kusuruna astigmat denilmektedir. Göz doktorunun yaptığı tetkikler sonucunda astigmat tanısı konuldu ise kullanılan gözlüklerde astigmat özelliğinin de var olduğunu belirlenerek buna göre hazırlanan gözlüklerden kullanılarak astigmatlı gözlüklere sahip olunabilir.

Astigmat Belirtileri

Her zaman için astigmatta dikey meridyen olarak adlandırılan kırılma noktasında eğrilik daha fazla oluşmakta bu nedenle de dikey meridyende kırılma daha fazla oluşmakta iken gözümüzde bir yanılsama oluşmakta ve bunun neticesinde de uzunluk ve kısalık ayarlarında bozukluk hissedilerek algılanmaktadır.

Astigmat Nedenleri

Hafif dereceleri bulunan astigmat hastalığında astigmatın belirtilerin hepsinin bir arada bulunması oluşmayabilir. Daha ileriki astigmat vakalarında değişik yanılsamalar ve değişikliklere rastlanılabilmektedir. Astigmat rahatsızlığının ve tanısının konulabilmesi için mutlaka bir göz doktorunun kontrolünden geçirilmesi ve uygun göz tetkiklerinin ve incelemelerinin sağlıklı bir şekilde yapılması gereklidir. Bunun yanı sıra astigmat hastası olan çocuklarda ilk gözlenen okuduğu bir şeyi gözünün tam gözbebeğine kadar sokarak kendine yakınlaştırmaktadır. İyi ve net bir şekilde okuyabilmek ve görebilmek isteyen çocuklarımızı aynen miyopta olduğu gibi yani yakını görememe sıkıntısı gibi belirtilerle aynı olan baş ağrısı ve daha farklı reaksiyonlar gözlemlenebilir. Astigmatın düzeltilmesi ve tedavisinin seçenekleri arasında silindir biçimi mercekler kullanılarak astigmat göz kusuru düzeltilebilir.

Astigmat Nedir

Tedavi edilmez ise baş ağrılarının çoğalmasına ve okuma ve görme gibi olaylarda bulanık bir görüntünün elde edilmesi sağlanır. Doktor tarafından reçete ile verilen gözlüklerde gözlerinde astigmatı bulunan kişilerde gözlük camlarından birisi yerinden çıkarsa veya kaybolur ise aynı cam ölçülerinin ve tam olarak bire bir olması gerekliliği vardır. Aksi takdirde daha önemli göz kusurlarının ve rahatsızlıkların oluşmasına olanak sağlanır. En önemli çözüm yöntemi ise kontakt lens kullanarak astigmatın düzeltilmesidir. Normal bir göz ile astigmat rahatsızlığı bulunan bir göz oldukça farklıdır. Astigmat tedavisinde kullanılan mercekler yardımı ile oldukça kolay bir şekilde düzeltilebilmektedir. Düzensiz astigmatla karşılaşıldığında ise gözümüzdeki saydam tabakanın eğriliğinin düzenli olmamasından ötürü oluşan bir astigmat çeşididir. Bunun sonucunda oluşan astigmatın tedavisinde ise kullanılan mercekler yeteri kadar iyi sonuçlar oluşmasına engel olabilir bunun için gerekli olan ise göze yerleştirilecek olan lens uygulamasıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir