Aspirinin Faydaları

Aspirin Nedir

Hepimizin mutlaka evlerindeki ecza dolaplarında bulunan ve sıklıkla tercih ederek kullandığımız hap çeşididir. Reçetesiz olarak satılan ve her yerde rahatlıkla satın alarak kullanabileceğimiz ve herkesinde talep ettiği önemli bir ilaç markasıdır diyebiliriz.

Aspirin Kullanımı

Aspirin neredeyse herkesin kullandığı ve bildiği bir ilaçtır. Baş ağrısından tutunda tüm ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Aspirin her türlü ağrıya karşı kullanımı halk arasında oldukça fazladır. Tüm dünyada kullanılan en önemli ilaçlardandır. Aspirin diyebiliriz ki icadından yani kullanılmaya başladığı ilk andan itibaren oldukça fazla talep almış ve bu talep gittikçe de artarak çoğalma göstermiştir. Bayanların çantalarında bile bulunan aspirin gerekli görüldüğü ve istendiği ortamlarda adeta ikram edilir haldedir.

Aspirin Çeşitleri

Çeşitli tıp doktorlarının da yaptığı çalışmalar neticesinde hep aspirin olayı tartışma konusu olmuş hiçbir şekilde zararına rastlanılmamakta hep ama hep yararlarından ve oluşturduğu faydalar sıralanmıştır. Tıbbi özellikleri ve güzellikleri oldukça fazladır. Düzenli kullanım şeklinden yararlanan kişiler de oldukça çoktur.

Çocuk Aspirini

Bebeklerde bile kullanılan aspirinin bebek aspirini çeşidi bulunmakla birlikte bir de yetişkinlerin kullandığı aspirin bulunmaktadır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü olaylara katkısı bulunduğundan dolayı baş ağrısından tutunda, diş ağrısına kadar ya da bütün ağrı çeşitlerine kadar tüm ağrıların giderilmesinde kullanılmaktadır. Son dönemlerde tıp doktorlarının açıkladığı aspirinin faydaları arasında kanı sulandırma özelliğinin de bulunması nedeniyle orta yaş grubundaki kişilerin her gün alacakları bir adet aspirin ile kalp ve damar hastalıklarının da sağlanmasında önemli tesirlerinin oluştuğu söylenmektedir ve yapılan araştırmalarda bunun bir göstergesi olmaktadır. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan olan aspirinin yararları olduğu kadar bazı zararlarının da bilinmesi ve ona uygun şekilde tüketilmesi doğrudur. Kan sulandırıcı özelliği bulunmasından dolayı kanama riskini arttırabileceğinden böyle rahatsızlıklarda kesinlikle aspirin kullanılmamalıdır.

Aspirin Tedavisi

Ağrıları hafiflettiğinden dolayı çoğunlukla kas ve romatizmal hastalıkların tedavisinde de aspirinden faydalanılır. Ancak bazı durumlarda aspirinden yarar sağlanır iken yan tesirleri de oluşabilmektedir. Bazı kişilerde yine aspirin alerji oluşumunu tetikleyebilir. Bu durumlarda kişilerin aspirinin yan etkilerini araştırarak inceleyerek kullanmaları gerekebilir. Mide ve mide rahatsızlığı bulunan kişilerde kan pıhtılaşmasına sağlayan özelliklerin azaldığı durumlarda, karaciğer ve böbrek yetmezliği bulunan kişilerden değişik ve farklı reaksiyonlara rastlanabilmektedir. Aspirin kullanırken yarar sağlayayım derken zararları ile karşılaşmamak için mutlaka ve mutlaka aspirin kullanım prospektüsünün okunması gerekliliği bulunmaktadır.

Bebeklerde Aspirin Kullanımı

Bebekler tarafından kullanılan bebek aspirini şeker sanılarak fazla miktarda yutulduğunda ise çocuklarda değişik zehirlenme belirtileri de görülebilmektedir. Bunlar arasında mide bulantısı, kusma, terleme, ateş belirtileri oluşur ise hemen bir klinik ortama ulaştırarak tedavinin yapılması gerekir. Bazı kişilerde aspirin kullanımı sırasında midede yanma ve mide asidinin fazla salgılanması sonucu midede rahatsızlık oluşabilir. Ancak bunun önlenmesi için midede çözünmeyen aspirin seçeneğinden yararlanarak kurtulabilirsiniz. Aspirinin merhemleri de bulunmakta bu da kullanan kişilerde ağrıyı azalttığı için oldukça faydalı yararlar sağlamakla birlikte eklemlerde oluşan iltihap belirtilerini de azaltmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir