Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması Formu

Kişi askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış ise; bu çalışması onun emekli maaşı alırken emekli gün sayısında sadece primli gün sayısı bölümüne etki etmektedir.

Askerlik Borçlanması Nedir  Örnek verecek olursak:

Bir kişi düşünelim bu kişi 55 yaşında emekli olacak olsun, yaşınız doldurmuş ve primli gün eksikliği var ise bunu askerlik borçlanması yaparak giderebilir. Yani sigortalı askerlik borçlanması ile eksik olan prim gün sayısını artırabilir, böylece emekli olabilir. Askerlik borçlanması en fazla askerlik gün sayısı kadar olabilir daha fazlası mümkün değildir. Eğer herhangi bir sebepten ötürü askere gidememiş veya askerden muaf tutulmuşsanız, askerlik borçlanmasından yararlanamazsınız.

Askerlik Borçlanması Ödeme Süresi

İlk durumumuz askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış kimseler içindi, diğer bir durumumuz ise askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmamış kimseler içindir. Bu durumda ise kişinin ilk sigortaya başladığı günden itibaren asker olduğu gün sayısı düşülür. Yani sigorta başlama tarihiniz asker olduğunuz gün kadar geriye çekilir. Bu da bir diğer askerlik borçlanması örneğidir. Her iki durumda da askerlik borçlanması sizin emekli olabilmeniz için gerekli olan prim gün sayısına etki etmektedir.

Askerlik borçlanmalarını yukarıdaki şekillerde ise ve askerlik borçlanması yaptığınızda size kâr sağlıyorsa yapmanız sizin lehinize olacaktır. Ancak günümüzde de kabul gören 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan, 5510 sayılı sosyal güvenlik kanununda prim günleri çok yüksek olduğu için şu aşamada askerlik borçlanması çokta avantaj sağlamaz.

Askerlik borçlanmasında asker olduğunuz gün sayısının tamamı kullanılabileceği gibi beyan ettiğiniz bir kısmı da hesaplanarak askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapacaksanız şunları bilmenizde fayda var:

1-Askerlik borçlanması talebinde bulunmadan önce iyice araştırın ve eğer size avantaj sağlıyorsa askerlik borçlanması talebinde bulunun.

2-Askerlik borçlanması için talepte bulunursanız borçlanma belgeleri şehrinizde veya iletişim halinde olunan askerlik şubeleri veya kuvvet komutanlıkları tarafından yapılır.

3-Askerlik borçlanması vergiden indirim sağlar.(Askerlik borçlanması yapılan gün sayısına göre)

4-Askerlik borçlanması yapabilmeniz için askerden önce sigortalı olarak çalışma şartı aranmaz.

5-Askerden muaf tutulanlar ve askerlik yapmayanlar askerlik borçlanması yapamazlar.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

50 yorum

  1. 18.09.1999 sigorta başlangıcım var 1978 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim.ayrıca askerlik borçlanması yaparsam emeklilik yaşı geriye çeker mi

  2. ben 1985 bakulu oldum 1997 şyerimi kapattım 1.5 sikortam var şimdi askerlik boclanması yapabilirmiyim

  3. 05 01 1974 doğumluyum. 1990 yılında cıraklık eğitim den sgk nosunu aldım askere gitmeden sgk ödenmişim var. ben askerlik borclanmasından yararlanabilirmiyim.bu güne kadar toplam 3.750 günüm var kac yasında emekli olabilirim . yardımlarınız icin tşk

  4. Açmış olduğunuz bu konuda 2 soru hariç diğerlerinin cevapları görünmüyor cevaplar burada yazılsaydı şartları kendisine uyan arkadaşlar fikir sahibi olabilirlerdi (sadece bir tavsiyeydi)

    saygılarımla

  5. 1994 yılında askere gittim 18 ay askerlik yaptım 100*.32 özürlüyüm ve çalışamıyorum malülen emekli olmak için askerlik borçlanması yapmak istiyorum devlet karşılarmı onu ögrenmek istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim teşekürler

  6. 10.03.1966 doğumluyum. 1985’de askere gittim 18 ay askerlik yaptım. askerlikten önce sigortalı çalışmıyordum. askerden sonra sigortalı çalısmaya basladım ben bu çıkacak askerlik borçlanmasından faydalanabiliyor muyum… faydaalanabiliyorsam nasıl oluyor biraz ayrıntılı bilgi verir misiniz teşekkürler…

  7. 05.05.1965 doğumluyum sigorta başlangıcım 01.12.1986 prim gün sayım 8700 gün ve 25 yılı doldurmuş durumdayım buna göre askerlik borçlanmamın ne kadarını ödersem ne kadar yaşım geriye gelir ve ne zaman emekli olabilirim.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir