SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması

Askerlik Borçlanması Formu

Kişi askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış ise; bu çalışması onun emekli maaşı alırken emekli gün sayısında sadece primli gün sayısı bölümüne etki etmektedir.

Askerlik Borçlanması Nedir  Örnek verecek olursak:

Bir kişi düşünelim bu kişi 55 yaşında emekli olacak olsun, yaşınız doldurmuş ve primli gün eksikliği var ise bunu askerlik borçlanması yaparak giderebilir. Yani sigortalı askerlik borçlanması ile eksik olan prim gün sayısını artırabilir, böylece emekli olabilir. Askerlik borçlanması en fazla askerlik gün sayısı kadar olabilir daha fazlası mümkün değildir. Eğer herhangi bir sebepten ötürü askere gidememiş veya askerden muaf tutulmuşsanız, askerlik borçlanmasından yararlanamazsınız.

Askerlik Borçlanması Ödeme Süresi

İlk durumumuz askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmış kimseler içindi, diğer bir durumumuz ise askere gitmeden önce sigortalı olarak çalışmamış kimseler içindir. Bu durumda ise kişinin ilk sigortaya başladığı günden itibaren asker olduğu gün sayısı düşülür. Yani sigorta başlama tarihiniz asker olduğunuz gün kadar geriye çekilir. Bu da bir diğer askerlik borçlanması örneğidir. Her iki durumda da askerlik borçlanması sizin emekli olabilmeniz için gerekli olan prim gün sayısına etki etmektedir.

Askerlik borçlanmalarını yukarıdaki şekillerde ise ve askerlik borçlanması yaptığınızda size kâr sağlıyorsa yapmanız sizin lehinize olacaktır. Ancak günümüzde de kabul gören 2008 yılında yürürlüğe girmiş olan, 5510 sayılı sosyal güvenlik kanununda prim günleri çok yüksek olduğu için şu aşamada askerlik borçlanması çokta avantaj sağlamaz.

Askerlik borçlanmasında asker olduğunuz gün sayısının tamamı kullanılabileceği gibi beyan ettiğiniz bir kısmı da hesaplanarak askerlik borçlanması yapabilirsiniz.

Askerlik borçlanması yapacaksanız şunları bilmenizde fayda var:

1-Askerlik borçlanması talebinde bulunmadan önce iyice araştırın ve eğer size avantaj sağlıyorsa askerlik borçlanması talebinde bulunun.

2-Askerlik borçlanması için talepte bulunursanız borçlanma belgeleri şehrinizde veya iletişim halinde olunan askerlik şubeleri veya kuvvet komutanlıkları tarafından yapılır.

3-Askerlik borçlanması vergiden indirim sağlar.(Askerlik borçlanması yapılan gün sayısına göre)

4-Askerlik borçlanması yapabilmeniz için askerden önce sigortalı olarak çalışma şartı aranmaz.

5-Askerden muaf tutulanlar ve askerlik yapmayanlar askerlik borçlanması yapamazlar.

SGK Yorum Kullan
Son Yorumlar
  1. hakan
  2. ahmet
  3. faruk turan
  4. mustafa YILDIRIM
  5. AYDIN
  6. zübeyir
  7. MEHMET ALTINTOP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir