Aşı kampanyası durduruldu!

Pakistan’da Birleşmiş Milletler (BM) destekli proje kapsamında yürütülen çocuk felci aşı kampanyası, ülkede sağlık çalışanlarına yönelik saldırılar nedeniyle durduruldu. Federal Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıların artması nedeniyle çocuk felci kampanyasının durdurulduğunu açıkladı.

Bakanlık, UNICEF’in de desteklediği projede 5,2 milyon çocuğa çocuk felci aşısı yapmayı planlıyordu.Pakistan’da son günlerde çocuk felci aşısı projesinde çalışan 5 sağlık personeli öldürüldü. Bu saldırıları şimdiye kadar üstlenen olmadı, ancak Taliban örgütü çocuk felci faaliyetlerine karşı daha önce tehditlerde bulunmuştu.

Amerikan istihbarat teşkilatı CIA, terör örgütü El-Kaide lideri Usame Bin Ladin’in öldürüldüğü 2011’deki operasyon öncesinde sahte bir aşı kampanyası düzenleyerek Ladin’in ailesinin kimliklerini tespit etmişti.

Taliban militanlarının etkin olduğu bölgelerde halk, bu nedenle devlet tarafından yürütülen aşı kampanyalarına şüpheyle bakıyor.Pakistan, çocuk felci ölümlerinde Afganistan ve Nijerya’dan sonra dünyada 3. sırada yer alıyor.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir