Artikülasyon tedavisi

Artikülasyon hastalığı ses, hece ve sözcüklerin birbirine karıştırılması sorunudur. Özellikle çocuklarda sıkça görülen bir sorundur ve en çok da “t” ve“d” sesleri birbirine karıştırılır. Çocuğunuzun konuşmasında bir bozukluk hissediyorsanız hemen uzman bir doktora başvurmalısınız.

Bazı çocuklar sesleri hemen öğrenip söyleyebildiği gibi, bazılarında da geç öğrenme ve zor söyleme sorunu görülebiliyor. Tek başına doğru telaffuz edilen ses veya hece cümle içinde kullanıldığında diğer seslerle karıştırılmaktadır.

Bazı seslerin söylenmesi zamana bırakılmalıdır. Eğer çocuğunuz “r” sesini söylemekte zorlanıyorsa endişe edilecek bir durum yok demektir. Çocuk biraz daha büyüdüğünde “r” sesini daha düzgün söyleyebilecektir. Ama “t” ve “d” seslerini karıştıran çocuklar için aynı durum söz konusu değildir. Büyüyünce düzelir diye beklemek yerine hemen bir uzmana götürülmeli ve tedavi edilmelidir.

Artikülasyon hastalığı, dil ve konuşma terapisti tarafından tedavi edilmektedir. Terapist tarafından uygulanan testler ve değerlendirmeler sonucunda çocuğun tedavi yöntemi belirlenecektir. Terapist çocuğu psikolog, nörolog, psikiyatr yada KBB uzmanına yönlendirebilir.

Konuşma bozukluğunun ilaçla tedavisi yoktur. Sadece dudak-damak yarıkları, dil bağı olması, çene-diş yapısındaki anormalliklerde cerrahi işleme ve ortodontik tedavilere gerek duyulabilir. Daha sonrasında tekrar terapi uygulanır.

Terapi, ileri ki yaşlara kadar devam edebilir. Anatomik, nörolojik, işitsel ve zihinsel herhangi bir bozukluk söz konusu değilse kişinin konuşma bozukluğu tamamen düzelene kadar terapi uygulanır. Düzenli egzersiz ve çaba bu hastalığın tedavisini daha da hızlandırmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir