Artık Domuz gribi demeyin! Çünkü…

Sağlık Bakanlığı, ”Domuz gribi” olarak bilinen H1N1 virüsü kaynaklı gribin geniş kitleler için tehlike oluşturmadığını açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, artık domuzdan bulaşmadığı için ”Domuz gribi” denilmemesi gereken hastalığa yol açan virüsle 3 yıldır çok sayıda kişinin karşılaştığını, kıtalar arası salgın riskinin ortadan kalktığını bildirdi.

Torunoğlu, yaptığı açıklamada, başlangıçta virüsün domuzdan genetik materyal alması nedeniyle bu gribe ”Domuz gribi” adı verildiğini, ancak artık hastalığın bu şekilde adlandırılmaması gerektiğini anlattı. Virüsün bugün insandan insana bulaştığını ifade eden Torunoğlu, ”H1N1 kaynaklı gribe, artık domuzlarla alakası kalmadığı ve insandan insana bulaştığı için ‘Domuz gribi” denilmemesi gerekiyor” dedi.

Domuz gribi”nin ne dünya ne de Türkiye için bir risk oluşturduğunu dile getiren Torunoğlu, hastalığın artık ”Mevsimsel grip” özelliği kazandığını vurguladı. H1N1 virüsünün üç yıldır ortamda dolaştığını belirten Torunoğlu, şu bilgiyi verdi:”Bu virüs ilk çıktığında insan vücudu için yeniydi, insan vücudu bunu tanımıyordu. Herkes hastalanma riski altındaydı. O nedenle risk sözkonusuydu. Kıtalar arası salgın dediğimiz pandemi riski ortaya çıkmıştı. Ancak geçen zaman içinde insanların yüzde 40’ı bu virüsle karşılaştı ve bağışık hale geldi. Bu karşılaşma ya grip aşısı vasıtasıyla ya da hastalanıp doğal bağışıklık kazanılarak oldu. Üç yıldır geniş bir insan kitlesi bu virüsle karşılaştığı için doğal bağışıklık geliştirmemiz nedeniyle pandemi (kıtalar arası salgın) riski ortadan kalktı.”

Türkiye’deki grip vakalarında bu virüsün de görüldüğünü, vakalarda H1N1 de tespit edildiğini belirten Torunoğlu, ”17 ilimizde grip vakalarını izliyoruz. Şu anda ortamda üç tip grip virüsü dolaşıyor. Bunlar halkın ‘domuz gribi’ dediği H1N1, H3N2 ve influenza B” dedi. Türkiye’de grip vakalarının aralık ile mayıs arasında görüldüğünü, bu yıl da Aralık ayının ikinci yarısından itibaren vaka tespit ettiklerini kaydeden Torunoğlu, ”Hastalanan ve iyileşen vakalarımız var. Bu yılki grip aşısı da zaten bu virüsü taşıyordu” diye konuştu.

”Vatandaşların endişe etmesini gerektirecek bir durum var mı?” sorusu üzerine Torunoğlu, ”Domuz gribi açısından endişe etmeleri gerekmiyor, ama grip açısından endişe etmelerinde fayda var. Çünkü bazı risk grupları bu konuda hassas, gribi ağır geçiriyor. Kalp, şeker ve kanser hastaları, uzun süre aspirin kullanması gerekenlerin kendilerini iyi koruması gerekir. Bunlar hala grip aşısı yaptırabilir. El yıkama ve grip olanların topluma karışmaması da önemli” uyarılarında bulundu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir