Arpacık

Arpacık Nedir

Arpacık günümüzde pek çok insanda rastlanabilen bir rahatsızlıktır. Arpacık enfekte olduğu göz kapağı bezlerine göre 2 ayrı gurupta sınıflandırılır. İnsan da göz kapaklarının hemen üzerinde kirpikler ile bağlantılı yağ bezleri mevcuttur. Bu yağ bezleri sebum denilen ve göz yüzeyini koruyan yağ şeklindeki sıvıyı salgılayan bezlerdir. Kimi zaman bu salgı bezlerinin bulunduğu kanallar tıkanabilmekte ve kanallar içersinde bakteriler üreyerek “dış arpacık” dediğimiz arpacık rahatsızlığını oluşturabilmektedirler.

 Arpacık Sebepleri

İnsan göz kapaklarının içerisinde ayrıca meibom bezleri olarak adlandırılan bezler mevcuttur. Bu bezlerde aynı şekilde yağ salgılamaya yarayan bezlerdir. Fakat kirpiklerle ilişkilileri yoktur bu bezlerin. Bu meibom bezleri göz kapaklarının arkasına doğru uzanırlar. İşte tam burada oluşan bakteriyel enfeksiyona da “iç arpacık” adı verilmektedir.Tıpkı başka enfeksiyonel rahatsızlıklarda olduğu gibi arpacık rahatsızlığında da, diğer bedensel rahatsızlıkların mevcut bulunması bu rahatsızlığın ortaya çıkmasında önemli etki sağlar.

 Arpacık Tedavisi

Göz kapağında arpacık oluşmadan evvel belirti olarak gözde kaşınma ve batma gibi rahatsızlıklar oluşabilmektedir. Arpacığın oluşma süreci takriben bir kaç gündür. Arpacık öncelikle küçük bir nokta gibi hissedilir ardından belirginleşerek kendini daha çok hissettirir. Dış arpacık hemen fark edilir fakat iç arpacığın fark edilmesi daha zordur. Bunun için gözkapağını dışa doğru çevirmek gerekir. Şişen meibom bezi gözkapağını gerdiğinden iç arpacık, dış arpacıktan daha ağrılıdır.

Arpacık Hastalığı

Arpacık enfeskiyonu ile birlikte gözdeki ağrı ve batma hissi giderek artmaya başlar. Göze gelen ışık huzmesi gözü sulandırmaya başlar. Fotofobi, göz sulanması ve sürekli burnunu çekme, çocukta, kızamık gibi daha ciddi bir hastalığı akla getirebilir.Arpacık ile gözde oluşacak olan iltihabı boşaltmak zaruridir. Sıcak kompres tedavisi tansiyonu artırarak duyulan ağrıyı azaltır ve rahatsızlığın geçmesini kolay kılar.Ayrıca bilinmesi gerekir ki gözü ovuşturmak, enfeksiyonu farklı noktalara da bulaştırabileceği için zararlıdır.

Alternatif tedavi yöntemleri

 

Halk arasında arpacık rahatsızlığına çözüm olarak kullanılan etkili bir yöntemde sarımsak kullanmak.Arpacık belirmeden evvel insan hissetmeye başlar. İşte bu dönemde veya arpacık belirdikten sonra bu yöntemi uygulamanız mümkündür. 1 diş sarımsak alıp soyduktan sonra ikiye ayırın ve enfeksiyon bulaşmış olan bölgeye sürün, üzerinde bekletin. Evet gözünüz acıyacak ve ciddi bir yanma hissi duyacaksınız. 30 dakika beklemenin ardından artık gözünüzü yıkayabilirsiniz.

Ayrıca halk arasında kullanılan bir diğer tedavi yöntemine göre  devamlı olarak ılık suyla yıkamanız veyahut çay ile bulandırılmış pamuklu bez ile gözünüzü bantlamak enfeksiyonun kaybolmasına yardımcı olmakta.Bilindiği üzere insan vücudu gergin, stresli olduğunda yada bitkin ve yorgun düştüğünde pek çok hastalığa yakalanma riski artmakta. İşte arpacıkta bu hastalıklardan biri. Bu anlamda vücudunuza kuvvet verecek yiyecek ve içeceklerle takviye yapmanız faydalı olacaktır.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir