Apandisit Belirtileri

Apandisit Nedir

Apandisit sıkça görülen bir rahatsızlıktır. Vücudumuzdaki kalın bağırsakla ince bağırsağın birleştiği yerdeki kör bağırsağın ucunda bulunan apandisit ancak ameliyat ile yerinden alınarak temizlenebilmektedir.

Apandisit Nerede

Apandisit farklı büyüklükteki ebatlara sahiptir. Kimi yapılan ameliyatlarda apandisitin çok büyük olduğu kişilere rastlanılabilinmektedir. Apandisit bebeklik dönemlerinde görülmez daha ileriki yaşlarda ve daha olgun yaş gurubundaki kişilerde apandisit ile karşılaşılmaktadır. En fazla görülen yaş gurubu ise 15-17 aralığındadır. Ergenlik çağından evvel erkek ve kız çocuklarında aynı sıklıkla görülse de daha sonraki yaşlarda erkek çocuklarında daha fazla oranda rastlanır apandisite. Apandisitin en belirgin özelliğinden olan aniden bastıran ağrı ve onun sonucunda gelişen ağrı sıklığının artışıdır. Karın bölgesinde ağrı göbek etrafından başlayarak her tarafı çevreleyerek ağrının etkisi altına alınır. Oluşan bu ağrının sebebi apandisitin genişlemesinden doğan ağrıdır. Apandisit ağrısı ilk anlarda basit bir karın ağrısı şeklinde iken giderek çoğalarak daha şiddetli bir ağrı haline dönüşmektedir

Apandisit Ameliyatı

Apandisit ilk zamanlarda kendisini belli etmeyebilir. Çeşitli zamanlarda oluşan karın bölgesindeki ağrı belirli bir zaman sürecinde devam etmekte hastanın aldığı basit ağrı kesiciler ile ağrının giderilerek bir daha tekrarlanması süreci azaltılmaktadır. Bunun ilk başlarda apandisit ağrısını çektiğini bilmeyen hasta kendisinin karın ağrısıyla karşılaştığını düşünmektedir. Daha sonraları ise tekrarlanan süreçteki ağrıların yanı sıra hastada bulantı ve iştahsızlık ile de kendisini hissettirmektedir. Ağrının üzerinde birde iştahsızlığın eklenmesi ile apandisitin belirtilerinin ikiye çıkması oluşur.

Apandisit Ağrısı

Hastalara sorulduğunda aniden başlayan iştahsızlık nedeni sorulduğunda ise hastanın verdiği cevap istesem de yiyemiyorumdur. Apandisit hastalığı bulunan hastalar genellikle zayıf ve iştahsızlardır. Apandisitten kurtulup normal yaşantısına dönen hastalarda iştahlarında artış ve kilo artışı da beraberince gelecektir. Apandisitin belirleyicilerinden olan bir başka işaret ise bazı hastaların devamlı tuvalet ihtiyacı duymaları fakat bunu yapsalar bile yine bir şişkinlikle karşı karşıya kaldıkları ve bu ihtiyacın giderilmeyerek tekrarlanma isteğinin oluşmasıdır. Bu gibi durumlarla karşı karşıya kalan hastalar kendilerinin kabız olduğunu zannederek tuvalet ihtiyacını yerine getiremediklerini zannederek kabızlıklarını gidermek için yardımcılardan yararlanırlar.

Apandisit Tedavisi

Oysa bu belirtiler apandisitin belirtileri arasında sayılmaktadır. Bu gibi şikayetlerle karşılayan ve sıklıkla bunların tekrarına yaşayan kişilerin gecikmeden bir an önce doktor kontrolünden geçmek üzere bir hastane ortamına gitmeleri gerekliliği bulunmaktadır. İlk belirtilerinden olan apandisitin karın bölgesindeki ağrı ile birlikte gelişen ve artan ağrı, iştahsızlık, tuvalet ihtiyacını giderememe ve bunun akabinde gelişen bulantı ve kusma ile kendisini belli eden apandisitten kurtulmak için tek çare ameliyat olmaktır.

Apandisit Patlaması

Apandisit ile birlikte oluşan iltihap tehlikeli bir hastalıktır. Eğer delinme, yırtılma oluşur ise kişinin zehirlenerek hayati tehlikesinin oluşumu da yaşanabilir. Apandisit tedavisi cerrahi müdahale ile olmaktadır. Bazı ilerlemiş apandisit olaylarında ise tıbbi tedavi yönteminden yararlanılmaktadır. Apandisit önemsenmesi ve geciktirilmeden ön bulgular görüldü ise şüphelenilerek hemen doktor kontrolünün akabinde tedavisine başlanılması gereken bir hastalıktır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir