Antidepresan İlaçları Etkili mi

Prozac ve Seroxat gibi dünya çapında milyonlarca kişinin kullandığı anti-depresanlar üzerinde yapılan araştırmalar, bu ilaçların aslında işe yaramadığını ortaya koydu. Araştırmada, Amerika Birleşik Devletleri ndeki bilgi edinme yasası uyarınca ilaç şirketlerinin bu ilaçlar üzerinde yaptığı, ancak yayınlamadığı klinik deneylerin sonuçları elde edildi. Bu şekilde değerlendirilen 47 klinik deneyden çıkan veriler ışığında da anti-depresanların, hiçbir etkisi olmayan haplardan (placebo) çok farklı olmadığı belirlendi. Çalışma sonucu, anti-depresanların sadece major depresyon hastalarında sınırlı düzeyde etkin oldukları saptandı.

Farklı ülkelerin biliminsanlarından oluşan araştırma ekibinin başkanı Prof. Kirsch anti-depresan veya placebo alan hastalar arasındaki gelişme farkının çok olmadığını ifade etti. Bu nedenle hastaların iyileşmesinde antidepresan ilaçların etkinlikleri hala soru işaretleri taşıyor. Hastalığın beyin serotonin düzeylerindeki azalmaya bağlı olduğu tezinden hareketle geliştirilen bu ilaçlar, aslında çok daha karmaşık nedenleri olan depresyon tedavisinde uzun zamandır kullanılıyor. Depresyon ve benzeri hastalıkların gelişmiş toplumlarda hızla artması, yakın zamanda bu tür hastalıklara tıpkı diyabet, yüksek tansiyon gibi bir tür metabolik hastalık gözü ile bakılmasına neden oldu (1). 2001 ve 2002 yılında yapılan analizler de benzer sonuçlara ulaşmıştı (2, 3). Depresyonun nedenlerini araştıran yeni yaklaşımlar, beyinde ortaya çıkan serotonin eksikliğinin bir sebep değil sonuç olduğunu iddia ediyorlar (4).

Araştırmanın eski klinik veriler üzerinden yapıldığına dikkat çeken ilaç şirketleriyse yeni kanıtların tam tersi yönde olduğunu savunuyor. Seroxat ın üreticisi GlaxoSmithKline dan bir sözcü çalışmada mevcut araştırmaların küçük bir kısmına bakıldığını savundu. Prozac ın üreticisi Eli Lilly de kapsamlı tıbbi araştırmaların Prozac ın etkin bir anti-depresan olduğunu gösterdiğini ifade etti.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir