Annesine yetişemedi başkalarına umut oldu

Konya’da geçirdiği trafik kazası sonrası organları bağışlanan gencin doku uyumu olmadığı için böbrek hastası olan annesine veremediği böbreği, başkalarına umut oldu.

Aksaray-Adana karayolunda bir hafta önce geçirdiği trafik kazası sonrası Hastanesi’ye kaldırılan Mehmet Çetintaş (28) hayatını kaybetti.

Hastane yetkililerinin telefonda görüştüğü, gencin kronik böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren annesi Aysel Çevik (60), oğlunun organlarının bağışlanmasına karar verdi.

Gerçekleştirilen operasyonda Çetintaş’ın böbrekleri, karaciğeri ve korneası alındı. Çetintaş’ın böbrekleri ve karaciğeri Antalya‘da, korneası Konya’da organ bekleyen hastalara nakledilecek.

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakli Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Sezai Yılmaz, nakli gerçekleştirmek için Konya’ya geldi. Ailenin özveri ile organ bağışı kararı aldığını belirten Yılmaz, “Aslında karaciğer, Malatya’daki küçük bir kız çocuğuna nakledilecekti. Karaciğeri ikiye bölüp, küçük parçayı çocuğa büyük parçayı da yetişkin hastaya nakledecektik. Ancak karaciğerin kazada zarar görmesinden dolayı bunu gerçekleştiremedik” diye konuştu.

Konya Numune Hastanesi Organ Nakil Koordinatörü Dr. Melih Azap, organları bağışlanan gencin birçok hastaya umut olacağını söyledi.
Azap, gencin diyaliz hastası olan annesinin de nakil konusunda çok sıkıntı yaşadığını ve bu konuda yaşanan sıkıntıyı çok iyi bildiğini ve organlarının bağışlanması vasiyet ettiğini söyledi. Çetintaş’ın cenazesi Mersin’de toprağa verileceği öğerenildi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir