Annesi yeni bir hayat verdi

UŞAK’ta akraba evliliği yapan Osman ve Hatice Öz çiftinin tek çocuğu olan Rahime Sena Öz, iç organları ters olarak dünyaya geldi.

Minik Sena, kalbi sağda, apandisiti göbeğinin ortasında, karaciğeri karnının üzerinde doğdu. Küçük parçalar halinde 5 dalağı olan Sena’da ayrıca karaciğer dışı safra yollarının tıkalı (Bilier Atrezi) olması nedeniyle de karaciğer yetmezliği oluştu. Karaciğer yetmezliği nedeniyle yaşıtları gibi büyüyüp gelişemeyen Sena’ya annesinin karaciğerinden alınan bir parça nakledildi.

Nakil ameliyatı gayet iyi geçti ve şu an için riskli bir durumun söz konusu olmadığı ifade edildi. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Gastroenteroloji, Hepatoloji ve Beslenme Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema Aydoğdu, Sena’nın iç organlarının ters olduğunu ve safra yollarının da tıkalı bulunduğunu belirterek, “Ülkemizde iç organların ters olarak doğum gerçekleşmesi 150 binde bir görülen bir durum. Bilier Atrezili doğum ise 5 bin bebekte bir görülüyor. Ancak Sena’da her ikisinin de bulunması genetik bir problemi ortaya koyuyor’’ dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir