SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Anneler Artık 6 Ay Doğum İznini Kullanabilecek!

Anneler Artık 6 Ay Doğum İznini Kullanabilecek!

ile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, bu yasama döneminde çıkarmayı hedeflediği ‘Kadının istihdamını artırmayı amaçlayan paket’ ekseninde Finlandiya’da… Çocuk bakımı, kadın girişimciliği gibi konularda incelemelerde bulunan Şahin, “Bu ülkede edineceğimiz bilgiler, paketimizi gözden geçirirken, bize önemli veriler sağlayacak” dedi.

Doğum izni ile ilgili tüm gelişmeleri ve önemli haberleri buradan takip edebilirsiniz…

NİYET BEYANI İMZALANDI

Şahin’in temasları kapsamında iki ülke arasında kadın girişimciliğinin desteklenmesi ve çocuk bakımı konularında işbirliği öngören Niyet Beyanı Anlaşması da imzalandı.

Finlandiya Çalışma Bakanı Lauri Ihalainen, ülkelerindeki kadın istihdamının yüzde 49 olduğunu, kadın girişimci sayısının yüzde 33’e ulaştığını anlattı. Kız-erkek çocukları arasında eğitim eşitliği olduğunun altını çizen Finli Bakan, bunun kadın istihdamını doğrudan etkilediğini söyledi. Ihalainen, ülkelerindeki sistemle ilgili şu bilgileri verdi: “Kadının iş hayatından kopmaması için ebeveynlere çocuklar için gündüz bakımı ve evde bakım hizmeti sunuyoruz. Ayrıca bebek doğunca ‘Aile izni’ adı altında anne ve babaya çocuğa bakım hakkı veriyoruz. Babalık izni süresini artırdık.”

 

Aile Ve sosyal politikalar Bakanı Fatma Şahin bu yasama döneminde çıkarmaya niyetlendiği Kadının istihdamını artırmayı amaçlayan paket ile çocuk bakımı kadın girişimciliği gibi konular üzerinde incelemelerde bulundu.  Bu incelemeyi Finlandiyada yapan bakan bu bilgiler bizim işimize yarayacak şeklinde konuştu.

Finlandiya Çalışma Bakanı Lauri Ihalainen ülkelerindeki kadın istihdamının yüzde 49 olduğunu ve kadın girişimcilerinin Yüzde 33’e yükseldiğini belirten bakan Kadının iş hayatından kopmaması için evebeveynlere çocuklar için gündüz  bakımı ve evde bakım hizmeti sunuyoruz. Ayrıca bebek doğunca Anne ve Babaya çocuğa bakma hakkı veriyoruz. şeklinde konuştu.

Bakan Şahin Finlandiyada Sadece Anneye değil aynı zamanda babayada doğum izni verildiğini belirtti.  Finlandiya bakanı konuşmasında kızını büyütmek için 6 ay izin kullandığını belirtirken Fatma şahin de ben kızımı büyütmek için maalsef sadece 6 hafta izin kullanabildim dedi.

Bizim hükümet öncesinde bu süre 6 haftaydı Şimdi 2 ay inşallah bunu dahada arttıracağız şeklinde konuştu.

kaynak : haber.sgk.net

SGK Yorum Kullan
Son Yorum
  1. HÜRREM

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir