Anne sütü zatürreden koruyor

Sakarya İl Sağlık Müdürü Murat Alemdar, anne sütü ile beslenen küçük çocuklarda zatürre oranının yüzde 36 azaldığını belirtti. Alemdar, “Çocukların anne sütü ile beslenmesinin, küçük bebeklerde zatürre oranını yüzde 32 azalttığı görülmüştür. Yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütü verilmeli ve 2 yaşa kadar emzirme sürdürülmelidir” dedi.

Gelişmekte olan ülkelerde 5 yaş altı çocuk ölümlerinin yüzde 20’sinin Akut Alt Solunum Yolu Enfeksiyonlarına (Pnömoni, Bronşit, Bronşiolit) bağlı olduğunu kaydeden Alemdar, “Bu ölümlerin yüzde 90’nından Pnömoni yani Zatürre sorumludur. Bakanlığımız tarafından 5 yaş altı çocuklarda Zatürreye bağlı ölümleri azaltmak, gereksiz antibiyotik kullanımını önlemek, bebek ve çocuklara yönelik koruyucu sağlık hizmetlerini geliştirmek amacıyla 1988 yılından itibaren ‘Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Kontrolü Programı’ yürütülmektedir. Özellikle Solunum Yolları hastalıklarının kış aylarında artması nedeniyle konuya dikkat çekmek ve halkımızın bilgilendirilmesi amacı ile Kasım ayı son haftası ‘Zatürre Ölümlerinin Önlenmesi’ haftası olarak belirlenmiştir” dedi.

Pnömoni, halk arasında bilinen ismiyle Zatürrenin kısaca akciğer dokusunun iltihaplanması olduğunu kaydeden Alemdar:

“Yaşamın ilk 5 yılında sık rastlanan bu enfeksiyonda düşük doğum ağırlığı, anne sütü alamama, kalabalık yaşam koşulları, beslenmenin yetersiz olması, kış mevsimi, çocuğun yanında sigara içilmesi, yetersiz aşılanma risk faktörleridir. Özellikle bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamların havası uygun sıcaklıkta, nemde ve temiz olmalıdır. Eğer çocuğunuzda öksürük balgamlı, balgamsız, boğmaca benzeri, ateş, huzursuzluk, beslenme güçlüğü, iştahsızlık, kusma, göğüs ağrısı, karın ağrısı gibi şikâyetler varsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmesi gereklidir. Öksürük, solunum güçlüğü, solunum sayısının yükselmesi, kaburgalar arası- altı, göğüs kemiği üstü çekilmeler Zatürreye özgü belirtilerdir. Sık nefes alıp verme Zatürrenin en önemli belirtisidir. Burun kanadı solunumu, hırıltı olabilir. İlerleyen vakalarda zorlu solunum ve siyanoz yani morarma olmaktadır. Çocuğun genel durumu bozulur, sıvı gıdaları alamaz, bebeklerin emmesi bozulur” diye konuştu.

Genel hastalıklardan korunma stratejilerinin Zatürrenin ağırlığını ve görülme sıklığını azaltabildiğine dikkat çeken Alemdar:

“Anne sütünün önemi; sağlıklı beslenme, çocuk ve bebek gelişiminin dikkatli izlenmesi, hijyen, aşılanmanın önemi, çocukların yanında sigara içiminin önlenmesi, hastalığın tanınması ve izleme konusunda annenin ve ailenin, toplumun eğitimi hastalıktan korunmada temeldir. Çocukların anne sütü ile beslenmesinin, küçük bebeklerde Zatürre oranını yüzde 32 azalttığı görülmüştür. Yaşamın ilk 6 ayında sadece anne sütü verilmeli ve 2 yaşa kadar emzirme sürdürülmelidir. Özellikle içinde bulunduğumuz kış aylarında sık el yıkama, ev içi hava kirliliği oluşturan sigara ve soba dumanından çocukların korunması, kalabalık ve hasta kişilerin olduğu ortamlardan uzak durulması önemlidir.

Sağlık Bakanlığımızın mevcut aşı takvimi içinde yer alan Pnömokok aşısının hastalığın önlenmesindeki yeri ve önemi aileler tarafından tam öğrenilmeli ve çocuklarımızın aşılarının tam yaptırılması Zatürre hastalığının önlenmesinde en önemli koruyucudur. Tedaviye geç kalındığında ölümlere neden olabilen ancak tedavisi mevcut olan bu hastalıkta ailelerin bilinçli olması, çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, göğüs kafesinde çekilmeler oluyor ve çocuk beslenemiyorsa hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurmaları gerekmektedir” ifadelerini kullandı.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir