Anne sütü mevsim geçişlerinde en iyi ilaç

 

Pamukkale Üniversitesi  (PAÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aziz Polat,  bebeklerin mevsim geçişlerinde görülen hastalıklardan anne sütüyle  korunabileceğini söyledi.
 
Polat, yaz mevsiminin bitmesiyle  birlikte çocukların ve yetişkinlerin hastalıklara karşı dirençlerinin düşerek  uyum problemleri yaşadıklarını belirtti.
 
Polat, mevsim değişikliklerinde dikkat edilmesi gereken altın kurallar  olduğunu, bu dönemde çocukların pamuklu ve sıcak tutan kalın giysileri giymesi  gerektiğini bildirdi.
 
Özellikle küçük bebeklerde ısı kaybının baş bölgesinde daha çok olduğunu  için başlık kullanmakta faydanın olacağına dikkati çeken Polat, okula giden  çocuklarda ise ter emen fanila ve uzun kollu elbiselerin tercih edilmesi  gerektiğini dile getirdi.
         
”İyi beslenen çocuklar daha az hastalanıyor”
Hastalıklara karşı beslenmenin de önemine işaret eden Prof. Dr. Polat,  iyi beslenen çocukların daha az hastalandığını, beslenme sorunu olan çocukların  ise daha sık rahatsızlandığını vurguladı.
 
Prof. Dr. Polat şöyle konuştu: ”Dengeli beslenmeye ve proteinden zengin olan et, süt, yumurta gibi  gıdaların alınmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Havaların soğumasıyla birlikte  özellikle bebeklerin hastalıklara karşı dirençleri düşüyor. Bebekler, mevsim  geçişlerinde görülen hastalıklardan anne sütüyle korunabilir. Anne sütünde,  mamalarda olmayan enfeksiyonlara karşı koruyucu bazı antikor ve hücreler var.  Daha büyük çocukların ise beslenmeye dikkat ederek C vitamini bakımından zengin  olan mevsiminde çıkan meyve ve sebzeleri tercih etmesi doğru olacaktır.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir