SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Anjiyo Olmaktan Korkmayın

Anjiyo Olmaktan Korkmayın

Ölüm riski olabildiğince düşük hatta…

Doç. Dr. Yüksel Aksoy, ”Anjiyo bize erken tanıyı sağlahemen yan, yürek krizi geçirildiği vakit da hem teşhis koyup hem de bunun üzerinden tedavi etme etme yapabildiğimiz olabildiğince kıymetli bir yöntemdir” dedi.

Aksoy, yaptığı bildiride, yürek krizinin önlenmesi amaçlı dünyada birden çok tedavi etme etme yönteminin geliştirildiğini anlatım etti.

Kalbin devimsel bir uzuv olduğu amaçlı tanısının da öbür hastalıklara benzemediğini anlatım eden Aksoy, yürek hastalıklarının kasılma sistemi, kalbi besleyen damarlar ve kalbin ileti sisteminde meydana geldiğini aktardı.
Aksoy, şu bilgileri verdi:

”Kasılma sistemi hastalıkları, büyük ihtimalle kalbi besleyen damarlardaki sorundan ortaya çıkıyor ve yürek kriziyle sonuçlanıyor. Yürek kasılması hastalıklarında büyük ihtimalle anjiyografi grafi uygulanıyor. Yürek krizinde ‘vakit’ altın değerinde. Anjiyografi bize erken tanıyı sağlahemen yan, yürek krizi geçirildiği vakit da hem teşhis koyup hem de bunun üzerinden tedavi etme etme yapabildiğimiz olabildiğince kıymetli bir yöntem. Hastalar anjiyodan korkmasın, vefat riski olabildiğince düşük, hatta olmayan bir tetkiktir.”

Anjiyo sonucuna gereğince hastaya uygulanacak tedavi etme etme yöntemlerinin tartışıldığını belirten Doç. Dr. Aksoy, böyle devamı etti:

”Kalp hastasına uygulanacak tedavi etme etme yöntemine yanlızca bir hekim yöntemlilik vermiyor. Cerrahi tedavide mahsus kalp-damar doktorlarına danışarak aksiyon ediyoruz. Yürek birinci dereceden yaşamsal bir uzuv olduğu amaçlı sütun yöntemlilik verilmiyor. Tanılara ve hekimlerin yorumuna gereğince harekete geçiliyor.”

”PARMAK DEĞİL, HAPAZ İÇİYLE GÖSTERİLİYORSA YÜREK AĞRISIDIR”

Anjiyonun, yürek damarlarından kaynaklanan meme ağrısı olan her yaşta kişiye uygulanabildiğini anlatım eden Yüksel Aksoy, şunları kaydetti:

”Bu ağrılar mahsus baskı-sıkıştırıcı tarzda meme ağrısı, göğsün sol aracılığıyla başlayıp sol koldan omuza yayılan, hastanın parmağıyla değil hapaz içiyle gösterdiği bölgesel ağrılardır. Hastalanmış yürek ağrısının sınırlarını belirleyemez. Nerede olduğunu gösteremez. Nokta şeklinde parmakla gösterilebilen ağrılar yürek dışı ağrılardır. Hapaz içiyle gösteriliyorsa yürek ağrısıdır. Bize yürek ağrısıyla gelen hastaların yüzde doksanı sol aracılığıyla ağrı şikayetiyle gelir çok seyrek de olsa ağrılar bazen esen tarafta oluşabilir.”
Doç. Dr. Aksoy, her bireyin belirtileri beklemeden, yılda bir kez kontrolden geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

Kaynak: HaberTürk

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir