Anjin

Anjin Nedir

Daha çok küçük çocuklarda sıklıkla rastlanır ise de erişkinlerde de görülebilen ve oldukça zahmet ve sıkıntı yaratan bir rahatsızlıktır. Anjin hastalığı ile karşılaştığımızda vücudumuzun çeşitli organlarında bozukluklar ve iltihaplanmalar da oluşturabilmekte bu bakımdan başladığı ilk andan sonuçlanıncaya kadar tedavisinin tam olarak yapılması ve oldukça dikkatli davranılması gereken hastalıklardandır. Sağ ve solda bulunan bademciklerimizin şişmesi sonucu oluşan ağrı ve rahatsızlık durumu olarak tanımlanabilmektedir anjin. Çok sıklıkla rastlanılmaktadır. Yaz aylarında olabildiği gibi kış aylarında da yani kısaca her mevsimde karşılaşılabilir anjin hastalığına.

Anjin Belirtileri

Anjin sadece kendisinin oluşturduğu etkilerin yanı sıra vücudumuzun farklı yerlerinde de değişik rahatsız edici sonuçlar oluşturabilmektedir. Anjin genellikle çocukluk dönemlerinde görülmekle birlikte yetişkinlerde de görülebildiğinden dolayı herhangi bir yaş sınırlamasının yapılması doğru değildir.

Anjin Hastalığı

Anjinin oluşmasında etkili olan bakteriler sebep olmaktadır. Anjinin en sıklıkla görülen belirtileri arasında yutkunmada güçlük, boğazlarda şişkinlik ve genizlerde kaşınma ve kızarıklık ilk bulgularıdır. Bunun yanı sıra ani titreme ile kol ve bacaklarda yani eklem ağrıları da görülebilir. Daha ileriki dönemlerde ise hastada bir ateş ve boğaz ağrısı belirtileri ise oldukça şiddetli ve rahatsız edicidir. Böyle durumlarda hasta kişi ağrı kesicilerden ve ateş düşürücülerden yararlanabilir. Bir de sıvı şekilde olan gıdalardan ve gıda seçeneklerinden yararlanarak bu süreci atlatabilmektedir. İyileşmeyen anjin vakalarında ise hemen doktor kontrolünden ve muayenesinden sonra yapılacak tetkik ve araştırmalar neticesinde uygun tedavi yöntemleri uygulanması gerekir.

Anjin Tedavisi

Doktor muayenesi bulguları arasında bademciklerin yapısı oldukça şiş ve kırmızı bir renktedir, yutkunmada zorluk ve iltihaplanma oldukça had safhadadır. İltihaplanma neticesinde hasta oldukça sıkıntı ve rahatsızlık duymakla birlikte doktorun uyguladığı tedavi aşamasından sonra oldukça rahatlayacaktır. Anjin tedavisi edilmez ve sıklıkla tekrarlar ise bu hastalığın en önemli tarafın vücudumuzun farklı ve değişik yerlerinde yapabileceği etki vereceği sonuçların önemliliğidir. Değişik hastalıkların oluşumuna da etken olabilmektedir. Bunlar arasında sayılabilecek olanlarından sinüzit, boyun ve çene altı bezlerinde oluşacak iltihaplanma, boğazda bulunan bademciklerimizde sıklıkla tekrarlanma şişmeler ve apselenme emarelerinin fazlalığı sayılabilecek seçeneklerdendir.

Anjin Neden Olur

Anjinin sıklıkla tekrarlanması ile bu oluşacak hastalıklara da yeterli bir şekilde zemin hazırlanmaktadır. Anjinin oluşmasına engel olabilmek için bizlerde gerekli olan uygulamaları yapmalıyız. Çok sıcak havalarda çok soğuk gıdalardan ve sıvılardan kaçınarak bunları bekleterek tüketmeliyiz. Doktor tarafından gerekli görülecek tedavi edici ilaçların düzenli bir şekilde kullanımı oldukça önemlidir. Yine uygulanan tedavi ile birlikte yediklerimize de dikkat ederek boğazlarımızdaki iltihaplanmanın giderilmesine yardımcı olabiliriz. Yatakta dinlenerek kendimizi ve bedenimizi koruma altına alarak beden yorgunluğumuzu azaltabiliriz. Yine bademciklerin rahatlaması ve oluşan iltihabın giderilmesi için gerekli bazı solüsyonlardan faydalanarak sıklıkla gargara yaparak ağzımızın içinde oluşan iltihabı kurutmak için gerekli bütün tedavi seçeneklerinden faydalanabiliriz. İltihabı kurutmak için doktor tarafından verilen antibiyotiklerden saatlerindeki aralıklara önemi göstererek kullanmalıyız. Doktor tarafından önerilir ve gerekli görülür ise bademcik ameliyatından da yararlanılabilinir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir