Aniden başlıyor ve uzun sürüyor!

Kula Devlet Hastanesi Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Atiye Olcay Dağcı, kış aylarında çocuklarda sıklıkla görülen ve zamanında tedavi edilmeyen öksürüğün büyük bir tehlike olduğunu ve kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

Dağcı, “Çocuğunuz öksürüyorsa, paniğe kapılmayın ama dikkatli olun. Her öksürük hastalık anlamına gelmese de, gözden kaçırılan ya da ihmal edilen öksürük önemli hastalıklara yol açabiliyor. Öksürük solunum yollarımızdan mikropları, yabancı partikülleri, tahriş edici madde ve oluşumları temizleyen bir refleks olarak tanımlanıyor. Sağlıklı insanlar günlük yaşamlarında bu maddeleri uzaklaştırmak için öksürürken, bu belirti bazen de ciddi hastalıklara dikkat çekebiliyor” dedi. “Öksürüğün sık olması bir hastalığın varlığını düşündürmeli ve bu durum ihmal edilmemelidir” diyen Dr. Dağcı, şu açıklamalarda bulundu:

“Öksürük süresine, karakterine ve zamansal özelliklerine göre sınıflandırılıyor. Aniden başlayan ve 3 haftadan kısa süren öksürük ‘akut öksürük’ olarak tanımlanırken, 3-8 hafta arası süren ‘subakut’, 8 haftadan uzun süren öksürük ise ‘kronik öksürük’ olarak adlandırılıyor. Balgam üretimine eşlik ediyorsa ‘balgamlı öksürük’, etmiyorsa ‘kuru öksürük’ olarak nitelendiriliyor.

Sağlıklı çocuklarda öksürüğün bir hastalık olmadan da görülebileceğine dikkat çeken Dağcı “Uzun süre geçmeyen veya artış gösteren öksürük, önemli hastalıklara işaret eden diğer bulguların varlığında mutlaka dikkate alınmalıdır. Bu tür öksürük anormal kabul edilmeli ve nedeni araştırılmalıdır. Öksürüğe yol açan başlıca durumlar; enfeksiyonlar, solunum sistemine ait yapısal bozukluklar, fonksiyonel anormallikler, kalp yetmezliği, alerjik hastalıklar ve yabancı cisimlerin solunum yoluna kaçmasıdır. Öksürüğe neden olan hastalık uygun şekilde tedavi edilmediğinde, bu hastalığa ait komplikasyonlar gelişebilir. Örneğin astım atağına bağlı öksürüğü olan hasta zamanında tedavi edilmezse, bu kişide astım krizi görülebilir. Ayrıca doğru ve zamanında tedavi edilmeyen zatürree; solunum ve kalp yetmezliğiyle, akciğerde sıvı toplanması gibi önemli sağlık sorunlarına yol açabilir.”

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir