Alzheimer Hastalığının Tedavisi

ALZHEİMER HASTALIĞI NEDİR?

Unutkanlık hemen herkesin çoğu zaman yaşayabildiği bir durumdur. Aşırı stresli iş ortamı, yorgunluk gibi etkenlerden kaynaklanan unutkanlık günlük yaşantımızı pek etkilemez. Alzheimer ise, ilerleyen yaşlarda unutkanlıkla ortaya çıkmaya başlayan, günlük yaşamsal aktiviteleri uygulamamaya kadar varan problemlere yol açabilen bir hastalıktır. Alzheimer için kısaca hırsız tanımlamasını da yapabiliriz. Sizden anılarınızı çalabilen bir hastalıktır. Halk arasında bunama olarak da bilinen Alzheimer hastalığı oldukça ciddiye alınması gereken bir hastalıktır.

ALZHEİMER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

          Alzheimer hastalığı, genellikle altmış beş yaşın üzerindeki kişilerde görülebiliyor fakat çok nadir de olsa kırklı yaşlarda da ortaya çıkabilen oldukça sinsi bir hastalıktır. Hastalığın ilk belirtileri arasında günlük yaşamı etkileyebilecek kadar unutkanlık başlaması geliyor. Daha sonra günlük işleri yapamama, cümle kurarken zorluklar yaşama, davranışlarda ve ruh halinde belirgin değişikler yaşanmaya başlanıyor. Hastalık kontrol altına alınmadığı takdirde oldukça ciddi problemlere yol açabiliyor. Hastalığın ilk dönemlerinde Alzheimer hastası olan birey zaman bilincini tamamen kaybedebiliyor. Hastalığın ilerlemesi durumunda da giyinmek, yemek yeme gibi günlük aktiviteleri yapamaz bir hale gelebiliyor. Alzheimer hasta yakınları öncelikle bilmeli ki, hastanın kendisine güven ve cesaret verici telkinler verilmeli, hasta ile hislerini paylaşmalı, hastanın sağlığına ve beslenmesine son derece dikkat edilmelidir. Uzmanlara göre aşırı kilolar, yüksek kolesterol hastalığın riskini artırıyor.

          Alzheimer hastalığından korunabilmek için az yağlı besinler tüketmeye dikkat edilmelidir. Hastalığın tedavisi çok yönlü olabiliyor, yaşam biçimini düzenleyecek tedbirler ve ilaçlardan oluşuyor. İlaç tedavisi hastalığın ilerlemesini yavaşlatabiliyor, ayrıca depresyon ve saldırganlık gibi yan etkileri de hafifletebiliyor. Hastalığın belirtilerini fark ettiğiniz takdir de bir uzmana başvurmalı ve hastalık ilerlemeden tedaviye başlamalısınız. Alzheimer’a yakalanma riskini artıran faktörlerden en önemlisi beyni aktif tutmaktan uzaklaşmak olarak görülüyor. Monoton bir yaşam tarzını benimsemek bu hastalığa davetiye çıkarmak olabiliyor. Özellikle yoğun iş ve stres dolu bir yaşamdan kaçmak adına emekliye ayrılarak monoton bir hayata geçmek oldukça riskli. Emekli olan bireylerin günlük yaşamlarında çeşitli hobiler edinmesini uzmanlar özellikle tavsiye ediyorlar. Hastalığı önlemek için, günlük yaşamlarınızda okumaya, spora, televizyon izlemeye ve çeşitli aktivitelere zaman ayırarak doğru ve dengeli beslenmek gerekiyor. Ayrıca aşırı stresten de uzak durmak oldukça önemli. Aşırı stres, beyin fonksiyonlarını idare eden kimyasal maddelerin dengesi bozarak beynin vücudu kontrol etmesini zorlaştırabiliyor ve bunun neticesinde de sinirlerin kontrolü kaybedilebiliyor. Aşırı sinirlilik ve kızgınlık hali olan bireyler de dikkat zayıflaması ve olaylara karşı takıntı olarak hastalık kendisini gösterebiliyor.

Bunun dışında uykusuzluk, çarpıntı, baş ağrısı ve baş dönmesi ve hiçbir şeyden zevk almama gibi belirtiler kendini gösterebiliyor. Kesin bir tedavisi olmayan Alzheimer hastalığından korunmak için Alzheimer aşısı da olabileceğiniz gibi sosyal hayattan kesinlikle kopmamalısınız.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir