Alzheimer hastalığında ürküten tablo!

Dünyada, 2010 yılı itibariyle 35 milyon ‘alzheimer’ hastası bulunduğu, bu rakamın 2020 yılında 43 milyona ulaşacağı belirtildi.

Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu ve Pfizer İlaçları Şirketi işbirliğiyle Dünya Alzheimer Günü sebebiyle düzenlenen toplantıda konuşan Prof. Dr. Mustafa Bakar, bunama hastalığının ilk olarak 1906’da Alois Alzheimer tarafından tanımlandığını belirtti. Bakar, 2001 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) bölgelerinde toplam Alzheimer hasta sayısının 24.3 milyon olduğunu hatırlattı.

Bakar, 2010 yılında hasta sayısının 35 milyon olduğunu ve 2020 yılında bu rakamın 43 milyona ulaşacağını söyledi. Dünyada her 70 saniyede bir alzheimer hastası saptandığını anlatan Bakar, “Hastalığın tanımlanması güçtür. Çünkü belirtilerin, yaşlanmanın normal sonucu olduğu sanılır. Yavaş başlar, sinsi bir şekilde ilerler. Hastalık ilerledikçe belirtiler ciddileşir ve farkına varılmaya başlanır.” dedi.

Hastalığın belirtileri hakkında bilgi veren Bakar, “Hastamızın ilk belirtileri yakın zamandaki olayları, konuşmaları hatırlayamaması ile başlar. Eşyalarını kaybeder veya yanlış yerlere koyar. Karar verme güçlüğü yaşar, isimleri unutur, tekrarlayıcı sorular sorar, eşyaları kullanma becerisi bozulur, para hesabında zorlanır, yer ve zamanı karıştırabilir.” şeklinde konuştu.

Alzheimer hastalarının bakımında hassas davranılması gerektiğini anlatan Bakar, gündelik yaşam faaliyetleri, duygusal destek, evde, dışarıda güvenlik ve para işleri konularına özen gösterilmesi gerektiğini söyledi. Prof. Bakar, şöyle devam etti: “Satranç, bulmaca çözmek gibi zihni geliştiren faaliyetlerin koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Hastalıktan korunmak için zihinsel faaliyetlerin devam ettirilmesi, bol bol gazete ve kitap okunması ve sosyal hayatın içerisinde yer alınması gerekiyor.”
Etkinliğin sonunda, Bursa Kent Konseyi Sağlık Çalışma Grubu Temsilci Yardımcısı Dr. Can Başaran, Prof. Dr. Mustafa Bakar’a teşekkür belgesi verdi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir