Alzheimer Belirtileri

Alzheimer Tedavisi

Alzheimer hastalığının kesin nedeni tespit edilememiştir. Ancak alzheimer hastalığının seyri hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır. alzheimer hastalarında beynin dış tabakasında normaldışı protein fazlalığı gözlenmiştir. Bu protein fazlalığının, beyin hücrelerinin iletişimini kestiği ve hatta hücreleri öldürdüğü düşünülmektedir. Alzheimer hastalığı kalıtsal olabilir ancak daha çok genetik nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Alzheimer Hastalığı

En büyük belirtisi unutkanlıktır. Alzheimer hastası neyi nereye koyduğunu hatırlamakta güçlük çeker. Tanıdığı kişileri hatırlayamaz. İsimleri sıklıkla unutur. Bu isimler insan isimleri olabileceği gibi, kullanılan eşyaların da isimleri olabilmektedir. Yakın zaman hafızasında da sorunlar vardır. Alzheimer hastası yeni tanıdığı insanları da unutmaktadır. Dolayısı ile hafızada genel olarak sorunlar yaşanmaktadır. Kısa dönem ve uzun dönem hafızada problem vardır. Hafızadaki bu kayıplar öyle bir hal alır ki hasta kişisel bakımını bile aksatmaya başlar. Olaylar hakkında fikir yürütmek alzheimer hastası için çok zordur. Genellikle kararsızlık yaşar. Alzheimer hastasının zamanla ilgili hafızasında da sorunlar vardır. Alzheimer hastası günleri, ayları ve yılları hatırlayamaz. Mekanlarda da aynı durum sözkonusudur. Bulunduğu mekanı karıştırabilir ve unutabilir. Unutkanlık her alanda kendini gösterecektir.

Alzheimer Nedir

Alzheimer hastası evden dışarı çıkarken kapıyı kapayıp kapamadığını hatırlamayabilir. Işıkları açık unutabilir. Bunlar hastanın günlük yaşamını son derece olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Ayrıca Alzheimer hastalarında öğrenme güçlüğü de bulunur. Edinilen yeni bilgilerin hatırlanması alzheimer hastası için çok zordur. Ayrıca hastalar kendi uzmanlık konularını da hatırlamayacaklardır. Bu nedenle mesleklerini icra edemezler. Alzheimer, bireylerin sosyal yaşamlarını çok kötü bir şekilde etkilemektedir. Alzheimer hastası ile yapılan diyaloglar genellikle aynı seyirde devam eder.

Hasta sorduğu soruyu sürekli tekrarlayabilir veya anlattığı bir şeyi tekrar tekrar anlatabilir. Alzheimer hastalarının ruh hali değişkenlik gösterir. Bir anda öfkelenebilir veya beklenmedik bir zamanda son derece sakin tepkiler verebilir. Hallüsinasyonlar görebilir. Bu da hastayı strese sokan nedenlerden sadece birisidir. Bütün bu yaşamı olumsuz etkileyen belirtiler beraberinde depresyonu da getirecektir. Alzheimer hastalarında depresif bir yapı gözlenebilir. Görünen duygu durumu değişikliklerinin yanında karakteristik değişimler de söz konusu olacaktır. En yakınlarını bile kendisine zarar vermekle veya hırsızlıkla suçlayan bir çok alzheimer hastası vardır.

Alzheimer Belirtileri

Kişi Alzheimer şüphesiyle bir uzmana başvurduğunda, hastalık bir çok alanın ortak çalışmasıyla tespit edilebilir. Psikoloji, nöroloji ve fizyoloji birimleri bu konuda bir arada tetkik yapmalıdır.Alzheimer hastalığının tedavisinde ana amaç kişinin günlük yaşamını kısmen idame ettirmesini sağlamaktır. İletişim becerileri ve hafıza kayıpları üstünde durulur. Tıbbi ilaçlar bu konuda devreye girecektir. Aynı zamanda hastalıkla ilgili psikolojik yardım da alınmalıdır. Hastanın duygu durumundaki değişimler ve karakterindeki değişimler ele alınır.  Ayrıca dengeli beslenme ve düzenli bir yaşam alzheimer hastalığının seyrini olumlu etkileyen faktörler arasında yer almaktadır. Bu konuyla ilgili hasta yönlendirilmelidir. Bu yönlendirmeler tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir