Allerjik Konjoktivit Nedenleri ve Tedavisi

Sabah uyandığınızda gözlerinizde bir şey varmış gibi hissediyor musunuz? Yada gözleriniz akıntıdan dolayı sanki birbirine yapışmış gibi mi? Eskisi kadar net göremiyor musunuz? O halde sizde göz sorunlarından biri olan allerjik konjoktivit olabilir.

 

Allerjik konjoktivit, göz kapakları ve göz yuvarlağının bir bölümünü örten şeffaf şekildeki zarın iltihaplanması yada enfeksiyon kapmasıdır. Allerjik konjoktivit oluşum sebebi ise bakteriler, enfeksiyonlar yada açılmamış gözyaşı kanallarıdır. Yetişkinlerde görülen allerjik konjoktivit genellikle viral yada bakteriyel enfeksiyonlardan ve allerjik reaksiyonlardan kaynaklanırken, bebeklerde ise göz yaşı kanallarının tam olarak açılmamasına bağlı ortaya çıkar.

Gözlerinizin beyazları pembe renkte görülmeye başlamış olabilir, net görme sorunları yaşayabilir, gözünüzde yabancı bir cisim varmış gibi batma olabilir yada rahatsız edecek kadar gözlerinizde yapışıklık olabilir. Tüm bunlar allerjik konjoktivit belirtileridir. Konjonktivadaki iltihap gözlerin kırmızı yada pembe gibi görünmesine neden olur. Bu kızarıklık yada pembelik allerjik konjoktiviğin en belirgin özelliğidir.

Allerjik konjoktivitde erken teşhis çok önemlidir. Çünkü hastalık bulaşıcıdır. Tanı için doktorunuz gözünüzdeki akıntıdan örnek alarak inceleme yapmak isteyebilir. Daha sonra gözünüze en uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Allerjik konjoktiviteye yakalanmamak için bazı önlemler alabilirsiniz.

Gözlerinizi enfeksiyon kapmasını engellemek için kesinlikle ellerinizi gözlerinize sürmemelisiniz.
Ellerinizi sık sık yıkmaya özen gösterin.
Havlularınızı başkalar ile paylaşmayın.
Yastık kılıflarını hergün değiştirin.
Başkalarına ait göz makyaj ürünlerini kullanmayın.
Kontakt lens kullanmak için doktorunuzun önerisini dikkate alın.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir