Alkolün gebelikteki zararları

Alkol her dönem zararlı bir alışkanlık olmakta ancak, gebelik döneminde kullanıldığı zaman bu zararı daha da artmakta ve bilhassa da bebeğin hem zihinsel hem de fiziksel rahatsızlık çekmesine sebep olmaktadır. Gebelik döneminde alındığı kadar, gebelikten bir süre öncede alınan alkolün olumsuz etkileri bulunmaktadır. Bu sebeple uzmanlar gebe kalmak isteyen kadınların alkolü terk etmelerini önermektedir.

Alkolün gebeliğe olan zararlarına değinecek olursak, alkol tüketen annelerin doğuracak oldukları bebeklerde hem zihinsel hem de bedensel riskler bulunmaktadır. Gebelik öncesinde ve gebelik boyunca tüketilen alkol düşük ve ölü doğum riskini arttırmaktadır. Hamilelik boyunca tüketilen alkol bebeklerin gelişme geriliğine sebep olarak, geri zekalılık, büyüme bozuklukları, kafa ya da yüz yapısında bozukluklar, eklem ve kaburga kemiği problemleri ve kalp rahatsızlıkları gibi mütenevvi sorunları tetikler.

“Alkol içiyorum ama az içiyorum” demeyin. Çünkü gebelikte alkolün çoğu ya da azı olmaz. Alkol alkoldür, az içildiğinde zararsız diye bir şey söz konusu değildir. Aynı şekilde ara sıra içilmesi de birşeyleri değiştirmez. Bebeğinizin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini istiyorsanız, bebek sahibi olmaya karar verdiğiniz andan itibaren alkolü hayatızdan tamamen çıkartın.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir