Alerji Tedavisi

Alerji  Belirtileri

Çeşitli yollarla ve sebeplerle vücuda dışarıdan giren bazı yabancı maddelere karşı organizmanın göstermiş olduğu tepkiye ‘Alerji’ denilmektedir. Alerjik yapıya sahip bulunan kişilerde daha sıklıkla görülebilen alerji oldukça sıkıntı ve rahatsızlık yaratmaktadır. Özellikle de bahar aylarının gelişiyle alerjen bünyeli kişilerde oluşan ciddi rahatsızlıklar sıkıntıya ve gerginliğe de sebep olmaktadırlar.

Alerjik Astım

Yabancı maddelere karşı gösterilen tepki insan vücudunda da bulunmaktadır ve savunmayı sağlamaktadır. Alerji aşırı bir tepki gösterme olayıdır. Bu aşırı tepkiyi gösteren bünyelere de ‘alerjik bünyeye sahip kişiler’ denilmektedir.

Alerji Nedir

Alerjiyi meydana getiren maddeler ağız ve burun yolu ile vücuda girebildikleri gibi temas yoluyla da girebilmektedirler. Ağız yolundan girerek alerji yapan belli başlı maddeler arasında yumurta, balık, çilek, pastırma, sucuk, salam, tahin helvası, sosis, kaymak, süt ve sütlü besin maddeleri, çikolata gibi kakaolu besinler ve bazı ilaçları sayabiliriz. Enjeksiyon yoluyla giren alerjen maddeler ise tetanos, difteri ve buna benzer koruyucu serumlar, tedavide kullanılan bazı ilaçlar (penisilin alerjisi bulunanlar gibi) ve böcek sokmalarıdır. Deri ve solunum yollarına temas ile alerji yapanlar, bazı bitki özsuları, çam ağaçlarından damlayan terebentin maddesi, ilkbaharda meyve ağaçlarının çiçeklerinde bulunan sarı polen tozları ve hayvan tüyleri..

Alerji Testleri

Bunlardan başka alerjiye sebep olan maddeler de bulunmaktadır mesela vücudun herhangi bir yerindeki bir mikrop veya parazit alerji yapabilir. Yine bazı kimselerde güneş ışınlarının alerjiye sebep olduğu bilinmektedir.En çok sıklıkla rastlanılan alerjiler, astım, ekzama, saman nezlesi ve ürtikerler olmakla birlikte artık birçok şikayetler alerjiye bağlanmakta ve tetkikleri yapılmaktadır. İnsanlar kendilerine iyi gelmeyen her şeye alerjisinin olduğunu düşünebilirler ancak bugün alerjilerin gerçek sebepleri bilinmekte ve araştırmalar sonucunda öğrenilebilmektedir. Alerji artık günümüzde önemli bir rahatsızlık olarak bilinmekte ve hastanelerde alerji ünite birimleri açılarak hastaların tedavi edilmelerine olanak sağlanmaktadır.

Alerji İlacı

Derideki alerji çeşitleridir. Ekzama veya atopik dermatit sık görülen alerji çeşitlerindendir. Bu hastalık genellikle küçük çocuklarda deride kaşıntıya veya kabuklaşmaya sebep olur. Bu belirtiler özellikle yüzde, boyun bölgesinde, kol ve bacakların eklem yerlerinde görülmektedir. Alerji kaşıntılı, yer yer deride kabarıklık gösteren üzeri kırmızıçizgileri düzensiz deri olayları şeklinde kendisini belli etmektedir. Başka bir deri alerjisi de ürtikerdir. Ürtiker kabarık ortası beyaz, çevresi kırmızı plak şeklinde kaşıntılı deri belirtilerindendir. Alerjik bünyeye sahip olan kişilerin nelere karşı alerjen yapıya sahip olduklarını öğrenebilecekleri alerji testleri yapılmakta ve sonrasında tedavi aşamasına geçilmektedir. Alerjik rahatsızlığı bulunan kişilerin tedavisinde çeşitli yöntemler uygulanmaktadır. Kişinin hangi maddeye karşı alerjisi varsa o madde ile temasını önlemesi alerji tedavisinin gereklerindendir. Alerji yapan (alerjen) maddelerin çözeltileri cilde enjekte edilir. Ciltte hangi maddenin çözeltisi alerji yapıyor ise onun kişi için alerjen madde olduğu ortaya çıkar. Bu tespitten sonra doktor tarafından uygun alerji tedavisine başlanılmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir