Alerji Belirtileri

Alerji Testleri

Alerjiyi tetikleyen ve oluşumuna büyük oranda katkı sağlayan en önemlilerinden olan yabancı maddelerdir. Bu şekilde vücudumuza giren yabancı maddeler alerjinin oluşmasını sağlarlar. Çeşitli yollarla vücudumuza girerek orada yerleşen bu cisimler karşısında ise bir tepki gösteririz ki bunun adı da alerjidir. Alerjiye etki eden ve oluşumunu sağlayan o kadar farklı seçenekler vardır ki her şeyin farklı şekillerde tepkisi ve reaksiyonu oluşmaktadır.

Alerji Nedenleri

Alerji kişileri oldukça fazla sıkıntıya ve rahatsızlığa sebep vermektedir. Alerjiyi meydana getiren maddeler arasında sayabileceğimiz ağız yolu ile girerek bizlerde alerji oluşturan maddeler olarak sıralayabileceğimiz yumurta, çilek, balık, pastırma, sucuk, salam gibi daha birçok besin ve gıda maddesini sıralayabiliriz. Bu kişiler alerjik bir bünyeye sahip iseler bunları tükettiklerinde vücutlarında farklı reaksiyonlarla ve tepkilerle karşı karşıya kalabilirler. Birde enfeksiyon neticesi ile oluşan alerji vardır ki bunlar arasında penisilin alerjisi, böcek sokmaları ve kullanılan ilaçların yarattığı alerji çeşidini de sıralayabiliriz. Bazı bitkilerin tozları ve daha çok bahar aylarının başlangıcında görülen polenlere karşı oldukça fazla tepki gösteren alerjik bünyeye sahip olan kişilerde çok fazla sıkıntı yaratmasına sebep olmaktadır.

Alerji Sebepleri

Artık alerjik yapıya sahip olan kişilerde hangi saatlerde daha fazla polenin bulunduğu bildirilerek hastaların bu saatler içinde dışarıya çıkmaları önerilmemektedir. Bunların takip edilerek bu kişilerin diğer saatlerde dışarıda olmaları uygundur. Ya da mutlaka çıkmaları gerekiyor ise yüzlerinde maske kullanmaları önerilir. Alerjinin en tepik belirtilerinden olan boğazda yanma, kaşıntı, gözlerde sulanma, hapşırma ve kuru öksürük ile kendisini belli edebilir. Alerji artık günümüzde çok önemli bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmez ve kontrol altına alınmaz ise sonucunda astım ve daha birçok benzeri hastalıklara çevirebilmektedir. Bazı kişilerde ise yaz aylarında güneşe karşı oluşan alerji çeşidi de bulunmaktadır ki bu da kişileri oldukça fazla şekilde etkisi altına almaktadır. Deride görülen alerji çeşitleri oldukça fazladır bunlar arasında sayabileceğimiz egzama önemli bir alerjik rahatsızlıktır. Bu hastalık genellikle küçük çocuklarda deride kaşıntıya ve kaşıntı sonucunda oluşan kanamaya dahi sebep olabilmektedir. Bu kaşıntı sonucunda deride kabuklanma ile birlikte cildimizin değişik ve farklı yerlerinde egzamaya rastlanabilir. Alerji kaşıntılı ve tahriş özelliğine sahiptir. En çok rastlanan alerji çeşitlerinden olan astım, egzama, saman nezlesi ve benzerlerini sayabilir. Ancak kişilerin neye karşı alerjen bir yapıya sahip olduklarının tespiti alerji testinin yapılmasından sonra anlaşılmaktadır.

Alerji Tedavisi

Alerjik bir yapıya sahip bir kişinin doktor tarafından incelemelerinin ve tetkiklerinin yapılmasından sonra nelere karşı alerjinin bulunduğu tespiti yapılır. Size alerji yaptığını düşündüğünüz maddeleri ve deneyerek kesinlikle size alerji oluşturup oluşturmadığını öğrenebilirsiniz. Alerjinizin en etkin bir biçimde ne şekilde ortaya çıktığı ve ne gibi aralıklarla sizi rahatsız ettiğini takip altında bulundurmalısınız. Alerjiyi oluşturan etkenleri ortadan kaldırarak kendinizi rahatlatabilirsiniz. Artık alerji ünitesi birimleri açılarak uygun alerji tedavisi yapılmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir