SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Akupunktur, vücudu bir bütün olarak mı tedavi eder?

Akupunktur, vücudu bir bütün olarak mı tedavi eder?

Evet… Akupunktur tedavi yönteminde vücut, bir bütün olarak ele alınır. Kalp için ayrı, böbrek için ayrı, migren için ayrı tedavi düşünülmez. Hastaların şikâyetlerini, bir makinenin parçaları gibi düşünüp öyle tedavi etmeye çalışmak, akupunktur eğitim ve felsefesine uymaz. Çünkü vücut bir bütündür.

Bu ne demektir? Ayağınıza diken batsa, beyniniz zonklar. Mideniz ağrıdığında ağzınıza yemek alamazsınız. Böbreğinizde taş olduğu zaman, kıvrım kıvrım kıvranırsınız. Boyunda bir sorun varsa, mesane de etkilenir.

Öyleyse, vücut bir bütündür. Zaten vücutta var olan 12 meridyenden akan enerji de bu akışı bir bütünlük içinde sağlamaktadır.

“Hem ayrı ayrı parça, hem nasıl bir bütün olur?” denilirse, nar örnek verilebilir. Nar bir bütündür ama yüzlerce parçacıktan bir araya gelmiş bir meyvedir. Dolayısıyla akupunktur vücudu bir bütün olarak komple tedavi eder.

Ortodoks tıp tarafından “alternatif tedavi” olarak adlandırılan, oysa binlerce yıllık “köklü tedavi” olan birçok yöntem, vücudu bir bütün olarak ele alır ve buna göre teşhiste bulunur. Örneğin, Ayur-veda da ortodoks tıbbının anladığı tarzda teşhis konulmasına bel bağlamaz. Çünkü Ayurveda tedavisi de tıpkı akupunktur gibi insanı bir bütün olarak ele alır ve vücuttaki denge sistemini düzenlemeye yönelik tedavi eder. Ancak ayurveda yönteminde, doktor aynı zamanda hastaya da önemli derecede rol biçer. Hastanın kendini iyileştirmesinde üstüne düşen (diyet, masaj, banyo gibi) bazı görevler vardır. Doktor hastasına, önereceği görevleri harfiyen yerine getirmesini tembihler.

Hemopati ile ilgilenen bir hekim, hastalığın tıbbi verilerinin yanı sıra hastanın ailevi ve kişisel durumunu; sosyal ve psikolojik cephelerini içeren detaylı bir hikâyesini dinler. Çünkü hastanın tüm yönleriyle ilgilenen bir metottur.

Natüropati tedavi yönteminde de hekim hastanın anemnez formunu çok detaylı bir şekilde inceler ve değerlendirir. Bununla birlikte kan testleri, röntgen filmleri ister. İlave olarak osteopatik teşhislerden de yararlanırlar.

Buna benzer birçok alternatif tedavi yöntemi hastayı bizim alışageldiğimiz yöntemlerden farklı olarak, bir bütün hâlinde incelemeye çalışır.

Şunu da belirtmek gerekir ki akupunktur tedavisi, tüm bu yöntemler arasında en yaygın olanı, en çok bilinen ve uygulananı olarak öne çıkmıştır.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  • Tarih: 15 Temmuz 2013 ~
  • Yazar: admin ~