Akıl almaz hata!

Bursa’nın İnegöl ilçesine bağlı Gündüzlü Köyü’nde oturan dört çocuk annesi Pakize Albay (52), geçtiğimiz ay sol gözünde yaşadığı ve sürekli gözünün yaşarmasına sebep olan, rahatsızlığı nedeniyle İnegöl’deki bir özel hastaneye başvurdu.

Hastanede yapılan tetkiklerde sol gözde damar tıkanıklığı teşhisi kondu. Pakize Albay, yakınlarının da tavsiyesiyle ameliyat olmaya karar verdi ve Kasım ayının son haftası için randevu verildi. Ameliyat günü geldi ve Pakize Albay, Doktor B.K tarafından (Bülent Kahraman) sol gözündeki damar tıkanıklığının giderilmesi için ameliyata alındı. Doktor B.K., sağlam göze yeni kanal açarak ameliyatı tamamlamıştı. Yakınları hastanede beklerken, ameliyattan çıkan ve narkozun etkisi geçen Pakize Albay, eliyle yüzünü kontrol edip sağ gözünün bandajlı olduğunu fark edince hemen kızı Fatma Albay’a “beni yanlış ameliyat etmişler” dedi.

O ana kadar durumu fark etmeyen yakınları büyük şok yaşarken, Pakize Albay’ın kızı Fatma Albay doktor B.K.’yı buldu. Doktor B.K., “evet yanlışlık olmuş. Taraf işaretlemesi yapılmamış. Ama önemli değil. Çok başarılı bir ameliyat oldu. Sağlam gözü de artık daha iyi görecek. Bir süre sonra diğer gözünü de ameliyat ederiz. Sekreterim yanlış bilgi vermiş. Tamamen sekreterya yanlışı” dedi.

Bu arada Fatma Albay, hem doktorun kendisinden, hem de sekreterinden imzalı yazılı savunma aldı. Mecbur olmadığı halde hasta yakınına yazılı savunma veren doktor ve sekreteri, yanlışlığı kabul etti. Doktor B.K., el yazısıyla “Ameliyatı yaptım fakat yukarı çıkınca hasta sahibi Fatma hanım bana yanlış tarafın ameliyat olduğunu söyleyince, bizzat kendim bilgisayara baktım ve tıkalı tarafın sol taraf olduğunu gördüm. Hastanın ameliyatının iyi gitmesi ve bundan zarar görmemesine rağmen sorumluluk bendedir. Taraf işaretlemesi olmadan ameliyatı kabul etmemem lazımdı” yazdı

Sekreter F.K. da “Doktor Bülent Kahraman’ın polikliniği arayıp ameliyat olacak gözün hangi göz olduğunu sorması üzerine, yoğunluk ve iki polikliniği idare ettiğim sırada, poliklinik hasta dosyasından, yanlış bilgi vermiş bulunmaktayım” diye yazıp imzalayarak, Fatma Albay’a verdi.

Bu arada Pakize Albay korktuğu ve psikolojisinin bozulduğunu söyleyerek tedavi edilmesi gerekli gözünden ameliyat olmayı kabul etmeyerek taburcu oldu. Albay ailesi şimdi yapılan yanlışı yargıya taşımak için girişimlerini başlattı. pakize Albay, “Sol gözümde sürekli yaşarma vardı. Göz damarımda kuruma vardı. Bu yüzden gittim ama ameliyattan çıktığımda yanlış gözümde bandaj vardı. Zaten ameliyattan çok korkuyordum zor ikna olmuştum. Başıma gelene inanamıyorum. Bir daha ameliyat olmayı düşünmüyorum” dedi.

Yapılan yanlış yüzünden annesinin sağlığının tehlike altına girdiğini savunan Fatma Albay ise şöyle dedi: “Doktor bey bana çok sakin bir şekilde yanlış gözü ameliyat ettiğini kabul etti. Böyle bir şey nasıl olur? Zaten zor ikna etmiştik. Şimdi hasta gözü daha da kötüleşiyor. Hastane yetkilileri bize (Annenizi ücretsiz ameliyat edeceğiz. İsterseniz annenizi önce evinde psikolojik tedaviye alalım, sonra ameliyat edelim. Bu işi aramızda halledelim) dediler. Kabul etmedim. İnsan hayatı çocuk oyuncağı değil. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız” diye konuştu.

İlçeden ayrılan ve telefonla ulaşılan doktor B.K., önce “Evet bir yanlışlık oldu. Tamamen sekreterya yanlışı. Ameliyattan önce sekretere sordum, sağ göz dedi. Hayati tehlike içeren bir ameliyat olmadığı için dosyası yanımda değildi” dedi.

B.K., röportaj talebimizi ise hastane yönetiminden izin verilmesi halinde kabul edeceğini, hastane müdürüyle görüşüp, arayacağını söyledi. B.K. yaklaşık 10 dakika sonra telefonla arayıp, bu kez ameliyatta bir yanlışlık olmadığını öne sürerek, “Hastanın dosyasında hem sağ hem sol gözde tıkanıklık olduğu yazıyor. Hasta ve yakınları başka şeylerin peşinde. Hastadan alınmış, ameliyata girmeden önce sağ gözünü ameliyat etmek için izin verdiğini belirten imzası var. Benim ameliyatım doğru. Raporlarda yazıyor. İki gözde de kuruluk var” diye konuştu.

Doktor B.K, göz kuruluğunda ameliyatlarında söz sahibi bir hekim olduğunu belirterek, “Kaldı ki ben Burada değil, başka bir yerde de çalışırım. Ama kaybeden İnegöl olur” diye konuştu.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir