Akdeniz Anemisi

Akdeniz Anemisi Nedir

Talasemi olarak da bilinen ve adlandırılan Akdeniz Anemisi Akdeniz ülkelerinde yaşayan ırklar da görülen bir kansızlık rahatsızlığıdır. Anemi yani kansızlık, kanın içerisinde bulunan alyuvarlarda yer alan hemoglobin yapısındaki bozukluk nedeni ile görülmektedir. Akdeniz Anemisinin iki ayrı çeşidi vardır. Bunlar Talasemi Minor ve Talasemi Major’dür. Talesemi Minör, Akdeniz Anemisi taşıyıcılığı anlamına gelmektedir. Talasemi Minor yani sadece taşıyıcı olan kimseler de görülen belirti ise sadece halsizliktir.

Akdeniz Anemisi  Sebepleri

Bunun dışında taşıyıcı kişide görülen herhangi bir belirtiye rastlanmamaktadır. Hatta Talasemi Minör, taşıyıcı olan kişi bunu uzun yıllar boyunca bilmeden yaşamına devam eder. Ülkemiz bir Akdeniz ülkesi olmasından dolayı Akdeniz Anemisi rahatsızlığı ülkemizde de görülmektedir. Ülke genelinde görülme sıklığı % 2 civarlarında olsa da bu oran Hatay, Mersin, Antalya ilçelerimizde % 12’lere ulaşabilmektedir. Bu nedenle de ülkemizde evlenme işlemlerinden önce yapılması gerekli olan sağlık testleri arasında Hemeglobin testi de yer almaktadır. Talasemi minör olan kişiler evlenmelerine kadar bu rahatsızlıkları farkında bile olmayabilirler. Eşlerden birinin Akdeniz Anemisi taşıyıcısı olması durumunda doğacak olan çocuğun da Akdeniz Anemisi Taşıyıcısı olma ihtimali % 50 ‘dir.

Akdeniz Anemisi  Belirtileri

Talasemi Major ise Akdeniz Anemisinin en ağır biçimidir. Bir diğeri sadece taşıyıcı iken Major hastalığın aslında ta kendisidir denilebilir. Diğer bir adı da Cooley Anemisi olan Talasemi Major çok ağır bir şekil de ilerler. Sağlıklı olan nisanlar da hemoglobin iki alfa ve iki beta biriminden meydana gelmektedir. Ancak Talasemi Major hastalarında ise iki alfa birimi varken, iki beta biriminin oluşmasında bozukluklar vardır. İki alfa birimi sorunsuz oluşmasına karşın sorunlu olan iki beta birimi nedeni ile kanın içerisinde bulunan alyuvarlar daha olgunlaşma aşamasında iken ilikte ölür.
Akdeniz Anemisi  Nedenleri


Talasemi Major hastası çocukta 6 aylıkken ağır bir kansızlık meydana gelir. Bu da kalp yetmezliği sorununu beraberinde getirir. Bu nedenle de kalp yetmezliği sorununu meydana gelmemesi için hastaya düzenli olarak kan nakil işlemi yapılır. Eğer kan nakli işlemi düzenli olarak yapılmazda Talasemi Major çocuk birkaç yıl içerisinde hayatını kaybeder. Ancak düzenli ve sık sık kan nakli yapılan hastada ilerleyen yaşlarda vücudunda aşırı demir birikimi görülebilmektedir. Bunun sonucunda da kalp hastalıkları oluşabilmektedir.

Akdeniz Anemisi  Tedavisi

Bu nedenle de vücutta biriken kanın dışarı atılmasını sağlamak amacı ile ilaç destek tedavisi de uygulanmaktadır. Ayrıca Talasemi Major hastalarının düzenli ve sık sık kan nakli işlemlerine maruz kalmadan önce kemik iliği nakli yapılabilmesi durumunda bu hastalar % 70 ile % 80 arasında sağlıklarına kavuşabilme ihtimalleri bulunmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir