Akciğer Kanseri Tedavisi

AKCİĞER KANSERİ NEDİR?

Akciğer kanseri, diğer kanser türleri arasında en ölümcül ve çok daha önemlisi oldukça hızlı yayılan bir kanser türüdür. . Akciğer kanseri kalp hastalıklarından sonra dünyada ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almakta. Bu hastalığa yakalanan her yüz kişiden seksen beşi tedavi olmasına rağmen beş yıl içerisinde hayatını kaybediyorlar. Hastalığın en belirgin özelliği erken belirtinin olmaması. Sigara ve alkol tüketenlerin akciğer kanserine yakalanma olasılığı, kullanmayan insanlara oranla yüzde kırk kat daha fazladır. Genellikle elli beş yaşının üzerinde görülse de, bu sigaraya başlama yaşı, kullanım sıklığına göre değişebiliyor. Ailesinde akciğer kanseri olan bireylerde bu hastalığa yakalanma riski normal bireylerden biraz daha fazladır. Beslenme düzeni bozuk olan bireyler ve hava kirliliğine maruz kalanlarda risk altında olabiliyorlar.

BELİRTİLERİ VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Akciğer kanseri erken dönemde belirti vermeyen bir rahatsızlık. Hastalığın ileri dönemlerinde ise, uzun süren inatçı öksürük, kanlı balgam çıkarma, sırtta ve omuzda geçmeyen ağrılar, ses kısılması, yüzde ve boyunda şişlik gibi belirtilerin yanı sıra iştah ya da kilo kaybı, halsizlik, görme kaybı, hafıza da azalma ve kemik ağrıları gibi belirtiler verebiliyor. Genellikle bir uzmana başvuran hastalarda kanama, nefes darlığı, ses kısıklığı ve ağrı bulguları hastalığın ileri seviyelerinde ortaya çıkan başvurulardır. Akciğer kanserinin belirtileri, tümörün yerleşim yerine ve hastalığın yayılma hızına bağlı olarak değişim gösterebilmektedir. Günümüzde kesin tedavisi olmayan bu hastalıktan korunmak için kesinlikle sigara kullanıyorsanız bırakmalı ve bel meyve tüketimine ağırlık vererek dengeli beslenmelisiniz.

Akciğer kanserinde tümör ameliyatla çıkarılabileceği gibi ışın tedavisi ile kanserli hücrelerin öldürülmesi yoluna gidilebilir ya da ilaç tedavisi yani kemoterapi uygulanır. Cerrahi yöntem hastalığın ilk evrelerinde uygulanabilen bir yöntemdir. Kanserin tek akciğerle sınırlı tümörün yayılmadığı durumlar da uygulanır. Kemoterapi ise, vücutta bulunan tüm kanser hücrelerini yok etmeye yönelik özel ilaçlar ile yapılan bir tedavidir. Kemoterapide kullanılan ilaçlar hızla çoğalan kanser hücrelerine kan yoluyla ulaşarak etkiler. Kemoterapi ilaçları hastaya genellikle düzenli aralıklarla üç – dört hafta da bir verilmektedir. Kemoterapinin sık karşılanan yan etkileri ise, yorgunluk, bulantı ve kusma isteği, saç dökülmesi, ağızda oluşabilen yaralardır. Işın tedavisinde ise, kanser hücrelerinin yayılması önlenir ve yüksek enerjili X ışınları ile öldürülür. Işın tedavisinin en belirgin yan etkileri ise halsizlik, tedavi bölgesinde ki deride kaşınma, kızarıklık, iştahsızlık, öksürük, boğaz ağrısıdır. Işın tedavisinin süresi on dakika ile otuz dakika arasında değişmektedir. Tedavi süresi ise, iki ya da altı hafta devam etmektedir. Bir kere akciğer kanseri olan bir kişi tekrar ikinci kere akciğer kanseri olma riski hiç hastalığa yakalanmayan kişiye oranla daha yüksektir. Kırk yaşın üzerinde sigara kullanan her birey kesinlikle check up yaptırmalıdır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir