Ağız ve Diş Sağlığı Bakımı

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT

     Ağız sağlığının korunamaması birçok hastalığa zemin hazırlıyor. Ağız ve diş sağlığında en önemli hastalıklar diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıkları çoğu zaman diş kökünün bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen bir etkiye sahip. Sağlıksız dişler insan vücudundaki bütün sistemleri olumsuz etkilerken sürekli enfeksiyon odağına da dönüşebilmektedir. Ağız ve diş sağlığı oldukça önemli olmasına karşılık hayatı tehdit etmediğinden dolayı önemsenmeyen bir konudur. Oysa ağız ve dişlerdeki bir takım problemler sindirim sisteminden insanın konuşmasına kadar birçok işlevi olumsuz etkilemektedir.

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Diş ve diş eti hastalıkları, önemli bir sağlık sorunu olmasına karşılık, insan vücudunda enfeksiyon odağı oluşturması nedeniyle diğer doku ve organları da olumsuz yönde etkilemekte ve birçok hastalığa zemin hazırlamaktadır. Özellikle de dolaşım sistemi bozukluklarına ve kalp hastalıklarına yol açabilen ağız sağlığı, yanlış beslenme alışkanlıklarının yanı sıra ağız ve diş sağlığına bakım ve düzenli diş hekimi kontrolüne yeterince önem verilmemektedir. Diş çürükleri sinüzit, bademcik iltihabı, romatizma, kemik erimesi, diyabet, solunum sistemi ve kalp hastalıkları ile sindirim sorunlarına yol açabilen oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ayrıca diş çürüklerinin tedavi edilebilir dönemde belirlenmesi ile erken dönemde tespit ve tedavi dişlerin kaybedilmesini de önleyecektir. Ağız ve diş sağlığında oldukça önem taşıyan iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti hastalıklarıçoğu zaman diş kökünün bulunduğu çene kemiğinin erimesine kadar ilerleyen etkili bir role sahiptir. Sağlıksız dişler insan vücudundaki bütün sistemleri olumsuz etkilemekte ve sürekli enfeksiyon odağına dönüşebilmektedir. Diş sağlığının korunması için erken teşhis oldukça önemli. Asit ve karbonhidratlar dişin koruyucu tabakası olan diş minesi üzerinde küçük delikçikler oluşturur ve bu delikler giderek genişleyerek küçük oyuklar haline gelir. Diş minesinin erimesinden sonra çürük hızla ilerlemeye başlayarak alttaki tabakada geniş ve derin bir oyuk oluşturur. Diş çürüğü diş özüne doğru ilerledikçe dişler de ağrımaya başlar. Bu sebeple özellikle çocuklar aşırı asitli ve şekerli yiyeceklerden uzak durmalılardır.

       Dişleri korumanın en etkili yolu düzenli olarak fırçalamaktır. Diş fırçalamanın ilk adımı doğru fırça seçimidir. Diş fırçası seçerken, naylon ve orta sertlikteki fırçalar tercih edilmeli, ağız içinde kolay hareket ettirilmesi ve arka dişlere rahat ulaşabilmesi açısından fırçanın baş kısmının kısa olmasına dikkat edilmelidir. Diş eti hastalıklarının belirtisi dişlerdeki kanamalardır. Bunun dışında diş etlerinde kızarma ve şişme oluşması, ağızda kötü koku ve kötü bir tat olması, diş etindeki çekilmeler ve dişlerdeki sallanmalar diş eti iltihabı ve hastalıklarının belirtilerindendir. Diş eti hastalıklarından korunmak için, diş fırçası kişiye ait bir araç olduğundan başkalarıyla paylaşılmamalı ve fırçalar eskiyince yenisiyle değiştirilmelidir.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir