Ağız Sağlığı Nedir

AĞIZ SAĞLIĞINA DİKKAT

Günümüzde diş ve diş eti hastalıkları en önemli sağlık sorunlarından biri olsa da hayatı doğrudan tehdit etmediği için gereken önem verilmemektedir. Son yıllarda yapılan araştırmalar da ağız sağlığına gerektiği önem verilmediği takdirde başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere birçok hastalığa zemin hazırladığı ortaya çıkmıştır. Bakteri plağı, diş eti hastalıklarının başlıca nedeni olarak görülüyor ve bu plaklar temizlenmediği takdirdir de tartar oluşumu başlıyor. Sadece dişleri fırçalayarak ve diş ipi ileağız sağlığı korunamadığından yılda en az iki kere doktora görünülmesi gerekmektedir. Ağız sağlığına dikkat edilmediği takdirde unutmamalıdır ki, ağız kokularının ve birçok rahatsızlığın sebebi diş çürüklerinden oluşmaktadır.

AĞIZ KURULUĞU VE AĞIZ KOKUSU

Birçok insanda görülebilen ancak önemsenmeyen ağız kuruluğuoldukça ciddi problemlerin oluşmasına neden olabiliyor. Günlük yaşantı içerisinde üzerinde durulmayan ağız kuruluğu, diş çürükleri, diş eti iltihaplanmaları ve beslenme bozuklukları gibi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Tükürük bezlerinin yetersiz çalışması yani ağzınızı nemli tutmak için yeterli tükürüğünüzün olmaması ağız kuruluğuna sebep olur. Ağız ve genel sağlığın sürekliliği için tükürük miktarının normal seviyede olması son derece önemlidir. Bazen kullanılan ilaçlar ve geçirilen rahatsızlıklar tükürük miktarını etkileyebildiğinden ağız kuruluğu oluşabiliyor.

Alkol ve sigara kullanımı ağız kuruluğu oluşturan en güçlü etkenlerden biridir. Kanser tedavilerinde uygulanan kemoterapi de ağız kuruluğuna sebep olabiliyor. Ağız kuruluğu oluşumunda, dilde yanma, sızlama, konuşma ve yutkunma zorluğu, oldukça sık susama, dudak kenarında kuruma ve çatlama meydana gelebiliyor. Ağız kuruluğu tedavisi için dişlerinizi florlu ya da ağız kuruluğu için üretilen özel diş macunları ile fırçalamalı, dişlerin arası diş ipi ile temizlenmeli, florlu ağız gargarası ile ağız çok iyi çalkalanmalıdır. Ağız kokusu, günümüzde oldukça yaygın bir problem olduğu kadar sosyal bir incinme sebebidir. Bu durum beraberinde psikolojik problemleri de beraberinde getirebilmektedir. Ağız kokusuözellikle akciğer kaynaklı enfeksiyonlardan, şeker hastalığından, böbrek yetmezliğinden, karaciğer yetmezliğinden, metabolizma bozukluklarından, açlık ve diyet kaynaklı sebeplerden oluşabilmektedir. Gerekli önem verilmediği takdirde çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Ağız kokusunu giderebilmek için, öncelikle ağız içi bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için bir diş hekimine başvurulmalı. Ağız içinde çürük dişler, kanayan diş etleri varsa tedavileri yapılmalıdır. Dişlerinizi fırçaladığınız gibi mutlaka dilin üzeri de özel olarak üretilmiş dil fırçaları ile fırçalanmalı. Şekersiz sakız çiğneyerek tükürük akışını artırabilirsiniz. Ağız gargara kullanımı ile ağız kokusunu azaltabilirsiniz. Bol bol su içerek de ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Basit şeker tüketiminizi azaltmalı, içeceklerinizde ve yiyeceklerinizde tarçın kullanarak ve besinleri iyice çiğneyerek de ağız kokusunu önleyebilirsiniz. Bir diğer ayrıntı ise asla burnunuz tıkalı uyumamalısınız. Ağız kokusu hem sağlığı hem de sosyal yaşamı doğrudan etkilediği için üzerinde önemle durulması gereken bir konudur.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir