SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Adres Sorgulama

Adres Sorgulama

Adres No Sorgulama

Türkiye Cumhuriyeti İç İşleri Bakanlığına bağlı olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Başkanlığı tarafından çıkarılan yasa ile ülkemizde yaşayan yerli ve Türkiye de yaşama izni bulunan yerleşmiş yabancıların bir ikametgah yani adresi bulunmak zorundadır. Ve bu ikametgah adresinin tek bir adreste olma zorunluluğu vardır.

İkametgah Adres Sorgulama

Türkiye de oturan Türklerin dışında burada yerleşme izni almış kişilerin de ikametgah bildirisinde bulunma zorunluluğu vardır. Ve ayrıca her vatandaşın bir ikametgah adresinde yaşama zorunluluğu vardır. Yani ikinci bir adres belirtmek gibi bir durum değil de ikametgah değişikliği mevcuttur. İkametgah adresinde oluşan değişikliği yirmi iş günü içerisinde gerekli kurumlara bildirmeyen vatandaşlar hakkında ise yasal cezalar uygulanacağı yasalarla garanti altına alınmıştır.

TC İle Adres Sorgulama

Eğer yirmi iş günü içerisinde adres değişikliğini bildirmeyip farklı bir adreste ikamet ettiği ortaya çıkarsa bir vatandaşın 2012 yılı itibari ile uygulanması gereken ceza-i işlem 390,00tl olarak belirlenmiştir. Kişi eğer yanlış beyan etmiş ise de bu durum karşısında da yine 2012 yılı itibari ile kendisine kesilecek ceza 782,00tl idari para cezası olacaktır. Kişinin birden fazla adreste ikamet etmesi de mümkün olmazken bu konunun bu kadar ciddiye alınmasının sebebi tüm idari işlemlerde ve hakkında yapılacak işlerde kişinin yerleşim yeri adresi dikkate alınır.

Adres Sorgula

İkametgah adresinde herhangi bir değişiklik olup bunu belirtmek isteyen kişiler ise nüfus müdürlüklerinde bu işlemi gerçekleştirebilecekleri gibi adres işleri konusunda faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlara da bunu belirtebileceği gibi posta, e-posta, iadeli taahhütlü mektup veya kargo yoluyla da bu işlerini halledebilirler. Ama en güzel yolu günümüzde artık tüm işler elektronik ortamda halledildiğinden e-posta yoluyla bilgilendirme yapmak olacaktır. İkametgah adresinizin nerede gözüktüğünü öğrenmek için ise adres sorgulama sitelerinden gerekli bilgileri doldurup öğrenebilirsiniz.

 Adres Beyan Formu

Adres sorgulama için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan sitenin adres sorgulama sayfasından gerekli kimlik bilgilerinizi girdiğiniz takdirde ikametgah adresinizi öğrenebilmektesiniz. Adres kayıt sorgulama sayfalarında da adres sorgulayabilmek için tek yapmanız gereken TC kimlik numaranızı doğru bir şekilde girmek olacaktır.

 

Adres Sorgulamak İçin Tıklayınız.

SGK Yorum Kullan
Son Yorum
  1. yasin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir