Adet döneminde hamile kalınır mı

Adetliyken ilişkiye girildiğinde hamile kalınır mı sorusu bazı çiftlerin cevabını en çok merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Adet döneminde ilişkiye girilip girilmeyeceği koşullara, kişilere ve kişilerin inançlarına göre değişiklik göstermekte ve uzmanlar adetliyken gebe kalınır mı sorusunu tıbbi açıdan şöyle cevapladılar:

“Adet sırasında yani kadının menturasyonu sırasında prezervatif (kondom) ile ilişkiye girmenin ne kadın için nede erkek için tıbbi olarak bir sakınca yoktur. Kadının regl döneminde ilişkiye girildiğinde ne kadın nede erkek bedensel bir zarar görmez. Şayet prezervatifsiz cinsel ilişki kurulursa kadın veya erkeğin mikrop kapma şansı olabilir. Çok nadir de olsa adet kanaması sırasında hamile kalma olasılığı da mevcuttur, bunu da göz ardı etmemek gerekir.”

Uzmanlara göre tıbbi açıdan adet döneminde prezervatif kullanarak ilişkiye girmenin hiç bir sakıncası yoktur. Böyle bir durumda iançlarınıza ve ahlaki düşüncelerinize göre ilişkiye girip girmemek size kalmış bir seçimdir. Ancak uzmanlarımızın da dediği gibi bu dönemde korunmasız ilişkiye girmenin azda olsa gebe kalma riski bulunmaktadır.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir