SGK Sorgulama, SSK Hizmet Dökümü,Ne Zaman Emekli Olurum

Acil Müdahale Ve Kalp Krizi Sırasında Yapılacaklar Nelerdir?

Acil Müdahale Ve Kalp Krizi Sırasında Yapılacaklar Nelerdir?

Bazen istemediğimiz olaylar gerçekleşir. Ve bunlar çok acil olaylar olup derhal bilen birinin müdahaleyi yapması gerekir. Ani kalp ölümü 35 yaş ve daha küçük özellikle erkek bireylerde daha çok görülmekle beraber Ani kalp ölümü başladığında ilk birkaç dakika müdahale edilirse ölümcül olmayabilir.  İşte yapabileceğiniz şeyler :

1. 112 ile veya Hastaneyle derhal irtibat kurun. Bu çok önemli!

2. Kalp masayı biliyorsanız yapın. Eger Doğru şekilde yapılırsa acil servis ekibi gelmeden önce bir kişinin hayatını kurtarabilirsiniz.

3. Erken defibrilasyon Yetişkinlerin çoğunda görülen ani kalp ölümleri fibrilasyonla ilişkilidir. Kalp ritmini eski haline getirmek için hızlı defibrilasyon gerekebilir. Bazı önemli işyerlerinde alışveriş merkezlerinde defibratör bulunur.

4. Gelişmiş Müdahale: Başarılı bir defibrilasyon işleminden sonra hastaneye kaldırılmalıdır. Bir müddet gözlem altında tutulmalı ve bakımı yapılmalıdır.

Kalp masajı nedir?

Kalp atışları ve nefes alışverişleri durmuş bir kişiye tekrar eski haline döndürmek için yapılan bir işlemdir. Burada dikkat edeceğimiz şey kalp masajı kalbi tamamen duran birinin kalbini yeniden çalıştırmak için mümkün değildir!

Defibrilasyon nedir?

Gögüs kafesinden başlayıp kalbe elektrik dalgaları yollamaya defibrilasyon denir. Defibratör ise bunu yapan alete denir. defibratör hastanın kalp ritmini tespit edip defibrilasyona ihtiyaç olup olmadığını gösterir.

SGK Yorum Kullan

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir