Açık Öğretim Lisesi Sınav Sonuçları

Açık Öğretim Lisesi

Açık öğretim lisesi herhangi bir sebepten dolayı ortaokuldan ayrılıp liseye devam edememiş veya etmemiş kişilere tanına bir şanstır. Açık öğretim liseleri sayesinde insanlar dışarıdan yerlerinden kımıldamadan ve yaptıkları işleri bırakmadan liseyi tamamlamalarını sağlayan bir sistem kurulmuş ve bunun adına da açık öğretim lisesi denilmiştir.

Açık Öğretim Lisesi Kayıt

Açık öğretim lisesini başarıyla bitiren tüm kişilere lise diploması verilmekte olup bu sistem ülkemizde ilk kez 1992-1993 eğitim öğretim yılında uygulamaya konulmuştur. Bu liselerden alınan diplomayla insanlar aynı normal liseden mezun olduklarında aldıkları diplomanın aynısını almaktalar.

Açık Öğretim Lisesi Sınav Soruları

Ve bu sayede yüksek öğretime geçiş sınavlarını yani günümüzdeki adıyla ygs – lys sınavlarını başarıyla geçmeleri durumunda yüksek öğrenimlerini de tamamlayabilmekteler. Bu sistemdeki amaç ise isteyerek veya istemeyerek orta öğrenimini tamamlamamış tüm kişilerin dışarıdan eğitimlerini tamamlayıp kendilerini geliştirmeleri ve eğitim seviyelerini lisans ve yüksek lisans seviyelerine kadar çıkarabilmelerine olanak sağlamaktır.

Açık Öğretim Lisesi Öğrenci Girişi

Bu sistemde herhangi bir yaş sınırı da belirlenmemiş olup insanların boş vakitlerin de bu eğitimlerini rahatlıkla tamamlayabilecekleri şekilde tasarlanmıştır. Açık öğretim lisesi yurt dışı programı diye bir programda daha sonradan açılmış olup bu program sayesinde de yurt dışına çıkmak zorunda olup yurt içinde eğitimini tamamlayamamış insanlar için tanınmış bir fırsattır. Tabii ki insanlar gittikleri ülkelerde de eğitimlerine devam edebilirler ancak bir de Türk Lisesi diploması almak isteyenler için de yurt dışında da açık öğretim liseleri faaliyet göstermektedir.

AÖL Sınav Sonuçları

Açık öğretim okuyacaklar her bir öğrenciye eşit şartlar sunulmuştur. Her bir öğrencinin alması gereken zorunlu dersler bulunmaktadır. Bu derslerin tamamının verilmesi gerekmektedir. Bunun haricinde her bir öğrencini her dönemde ortak ve seçmeli derslerden toplam 40 kredilik ders alabilme hakları bulunmaktadır.

 Açık Öğretim Lisesi Sınav Sonuçları 2013

Mezun olmadan önce herhangi bir dersten kalmış bir öğrenci gelecek dönem aynı dersi tekrar alabilmektedir. Bunun haricinde ise açık öğretim lisesinden mezun olmak için toplamda verilmesi gereken 144 kredilik derstir. 144 kredilik dersi veren herkes lise diplomasını almaktadır. Buda normal olarak ders bırakmadan ilerleyen bir öğrenci için 5-6 dönem kadar sürmektedir.

 

AÖL Sınav Sonuçları İçin Tıklayınız

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir