7 yaşındaki Alime neden öldü?

Kalp ameliyatı olmak için 3 yıl boyunca sıra beklerken öldüğü belirtilen 7 yaşındaki Alime Cengiz’in babası Ramazan Cengiz, Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği heyetin raporu ile hastanenin savunması arasında çelişki olduğunu savunarak, tepki gösterdi.

Kalp damarları tıkalı olan küçük Alime’nin 2009’da ameliyat edilmesine karar verilmiş, ancak ameliyat olacaklar listesinde 17. sıraya yerleştirilen küçük kız kendisine sıra gelmeden 30 Temmuz 2012’de hayatını kaybetmişti. 3 yıl ameliyat olmayı bekleyen Alime’nin babası Ramazan Cengiz, İstanbul Adliyesi’ne gelerek sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık olayda ihmali olanlar hakkında soruşturma başlatmıştı.

Olayla ilgili Sağlık Bakanlığı’nın görevlendirdiği heyet hazırladığı raporda, ‘Alime için yapılacak bir şeyin kalmadığı’ iddia edildi. Çapa Tıp Fakültesi ise olayın ortaya çıkmasının ardından Alime Cengiz’i tedavi etmek için aileyi aradıklarını fakat bir türlü ulaşamadıklarını ileri sürmüştü.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na gelen baba Cengiz, burada basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Sağlık Bakanlığı’nın raporundaki tespit ile hastanenin savunması arasında çelişki olduğunu belirten Cengiz, “Suç duyurusu üzerine soruşturma başlatıldı. Sağlık Bakanlığı da el koydu ve müfettiş görevlendirdi. Müfettiş benden bilgileri alarak tutanağı tuttu. Bilirkişi raporu için Koşuyolu Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderdi. İnceleme sonrası raporda, ‘Çapa Tıp Fakültesi’nin bu hastaya yapabileceği hiçbir işlem yoktu’ ifadelerini kullandı.

Ancak söz konusu hastane internet sitesinde ve basına yaptığı açıklamalarda, ‘Biz çok defa aramamıza rağmen hasta yakınlarına ulaşamadık’ demişti” ifadelerini kullandı.

Koşuyolu Hastanesi tarafından hazırlanan raporda ‘yapılacak bir şey yoktu’ tespiti yapılırken, Çapa Tıp Fakültesi’nin ‘biz aileyi aradık ama ulaşamadık’ dediklerini aktaran Cengiz, “Bu çelişkinin açıklanmasını Sağlık Bakanlığı’ndan istiyorum. Bu nedenle savcılıkla görüştüm. Savcılık bana henüz evrak gelmediğini, YÖK’ten izin beklendiğini söyledi” dedi.

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir