65 Aylığı

65 Aylığı Sorgulama

65 yaş aylığı; 65 yaşındaki büyükler ile % 80 ve fazlası oranlarda engelli olan vatandaşlara, işi ve geliri bulunmaması halinde üç ayda bir devlet tarafından verilen aylık ödemelerdir.
65 aylığı imkânından yararlanabilmek için kişinin;
İlk olarak TC. Vatandaşı olması zorunludur. 65 yaşını tam olarak doldurması.Kendisine kanunen bakmakla yükümlü kimsenin bulunmaması, hiçbir şekilde SGK’ dan herhangi bir kolundan hiçbir geliri ve hakkı bulunmaması , nafaka bağlanma hakkına sahip olmaması, memur aylık geliri katsayısının çarpımı ile elde edilecek oranın altında bir gelire sahip olması  gerekir.

65 Aylığı Öğrenme

Özürlülük bakımından 65 aylığı imkanından yararlanmak isteyen kişilerin ise ; özürlülüklerini ve özürlülük oranlarını heyet raporu şeklinde  raporlamaları, özürlü kişi 18 yaşını doldurmamış ise kendisine bakmakla yükümlü kimsenin bulunmadığını  göstermeleri, Hiçbir şekilde SGK’ nın hiçbir kolundan yararlanmamaları ve her türlü gelirlerinin aylık toplamlarının , aylık memur geliri katsayısının çarpımı ile elde edilen rakamlardan düşük olması gerekmektedir.

65 Aylığı Nekadar

Özürlülük bakımından 65 aylığından yararlanmak isteyen 18 yaşını doldurmuş bireylerden ise yine aynı koşullarda özürlülüklerini ve özürlülük oranlarını belgelendiren rapor istenmektedir. Bunun yanında hiçbir işe yerleştirilmemiş olduklarını ve kendisine bakmakla yükümlü kimsenin bulunmadığını belirtmesi gerekmektedir. Bunun dışında herhangi bir geliri var ise gelirlerinin aylık toplamı, aylık memur geliri oranının katsayısı ile çarpımından elde edilen oranın altında olması gerekmektedir.

65 Aylığı Nasıl alınır

Bu şartların dışında 65 aylığı; kendi gelirleri, memur aylık geliri katsayısı ile çarpımından elde edilen rakamın altında olan, kanunen bakmakla yükümlü olduğu ve bakımını gerçekleştirmek zorunda olduğu yakını olan kişiler de, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin özürlülüklerini ve özürlülük oranlarını ispatlayan rapor ile 65 aylığı almaya hak kazanırlar.
Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olarak, yetim maaşı olarak aylık alan çocuklar için ise aylık gelirleri özürlülük derecelerine göre, 65 aylığı kapsamındaki gelir belirleme hesaplarından düşük ise 65 aylığı almaya hak kazanırlar.

65 Aylığı Başvuru formu

65 aylığından yararlanıyor iken, yukarıdaki şartlardan herhangi birini yitiren bireylerden 65 aylığı ödenekleri kesilmektedir.
65 aylığı için kişiler ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki defterdarlıklara veya malmüdürlüklerine kimlikleri ile başvuruda bulunmalıdırlar.
Başvuru sırasında ve sonrasında sahip olunması gereken belgeler ise şunlardır;
1) Başvuru Formu ( bu form 65 aylığı talebinde bulunan kişi tarafından doldurulmalı ve imzalanmalıdır. Aksi durumlarda kişinin vasi tarafından bu işlem yapılmalıdır )
2) Muhtaçlık belgesi, ( ikametgâh ve vukuatlı nüfus kayıt örneği yetkililerce onaylanıp, imzalanmalıdır
3) 65 aylığının kişinin vasi tarafından yapılması gerektiği durumlarda mahkeme tarafından onaylanmış vasilik kararı.
65 aylığı oranları SGK tarafından belirlenmektedir. Ödemeler belirtilen dönemlerde peşin yapılmaktadır.
Sosyal güvenlik tarafından belirlenen aylıkların ödenmesinden sonra gerçekleşen ölüm hallerinde veya 65 aylığını alma hakkını kaybettirecek gibi durumlarda, ödemelerde geri alınma söz konusu değildir.

 

admin tarafından

Sgk İşlemlerine, sgk sorgulama ve sağlık haberleri 'ne kolayca ulaşabilmeniz için yapılmış bir uygulamadır.

2 yorum

  1. merhaba anneannemin 65 aylığı kesildi ne yapmamız gerekiyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  2. anneannem 65 lik yaşlılık maaşı alırken sebebsiz yere bilgi verilmeden maaşı kesildi.Tekrar maaşını alabilmesi için ne yapmamız gerekiyor dilekçe yazıldı ama ses çıkmadı.yardımcı olursanız sevinirim teşşekkürler….

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir